Wróć do artykułów

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 7 kWp?

Zainteresowanie domami samowystarczalnymi energetycznie przedkłada się na wzrost mocy instalacji paneli fotowoltaicznych. Inwestorzy, prócz darmowej energii elektrycznej, chcą na bazie fotowoltaiki zmodernizować system dostarczania ogrzewania w domu jednorodzinnym. Pozwala to  zmniejszyć koszty ogrzewania domu, podgrzania ciepłej wody użytkowej czy zainstalować inne urządzenia elektryczne poprawiające komfort życia, a także przynoszące oszczędności w kosztach utrzymania domu, budynków gospodarczych oraz nawet samochodu.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 7 kWp pozwala na wprowadzenie wielu udogodnień w naszym gospodarstwie domowym i na relatywne zmniejszenie kosztów niektórych mediów np. darmowego podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy dogrzewania domu pompą ciepła. Zatem ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 7 kWp? Jakie uzyski mamy z takiej instalacji? Jakie zużycie energetyczne pokryje taka instalacja pv?

Cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 7 kWp

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu skośnym z blachodachówki o mocy 7,03 kWp.

Moduły LONGI 370Wp         19  szt.

Falownik/falowniki HUAWEI 6-KTL-M1    1 szt.

Okablowanie solarne oraz konektory MC4    1 kpl.

Konstrukcja mocująca 1 kpl.

Zabezpieczenia

Ograniczniki przepięć AC i DC         1 kpl.

Wyłącznik nadprądowy AC               1 kpl.

 

Łączny koszt takiej instalacji to:        31 553,56 zł brutto

W cenę wliczone są:

  • montaż, kompleksowe uruchomienie i konfiguracja systemu,
  • transport komponentów do miejsca montażu,
  • przygotowanie dokumentacji przyłączeniowej do zakładu energetycznego.

 

Ile energii elektrycznej wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 7 kWp?

Roczna produkcja energii elektrycznej w 2020 dla instalacji pv o mocy 7 kWp.

7kwp

7kwp2

Instalacja fotowoltaiczna w roku 2020 wyprodukowała ok. 7000 kWh energii elektrycznej, co odpowiada wartości 1000 kWh z 1 kWp.

Dla kogo instalacja fotowoltaiczna o mocy 7 kWp?

Projektując instalację pv o mocy 7 kWp, zakładamy, że z każdego 1 kWp nasze moduły wyprodukują 1000 kWh energii elektrycznej rocznie.

Zatem instalacja fotowoltaiczna o mocy 7 kWp średnio produkuje rocznie 7000 kWh energii elektrycznej, co zgadza się z powyższymi danymi za rok 2020. Czy jednak użytkownik ma do dyspozycji wyprodukowanej rocznie 7000 kWh energii elektrycznej na swoje potrzeby? Otóż nie do końca.

Instalacja fotowoltaiczna pracująca w systemie on-grid (czyli połączona z siecią elektroenergetyczną) jest o ok. 20 % przewymiarowana, ponieważ zgodnie z systemem upustów, operator energetyczny zabiera 20% wyprodukowanych i odprowadzonych nadwyżek do sieci energii.

Zatem instalacja fotowoltaiczna pokryje roczne zapotrzebowanie na energie elektryczną rzędu 5800–6000 kWh.

System fotowoltaiczny rocznie może wyprodukować od 900 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej z 1 kWp mocy modułów fotowoltaicznych. Zatem instalacja o mocy 7 kWp produkuje energię elektryczną w zakresach od 6300 kWh do 8400 kWh. Oczywiście, każdy by sobie życzył, aby te wartości osiągały maksymalne wyniki. Niemniej jednak w dużej mierze zależy to od warunków pogodowych w danym roku, na które bezpośrednio nie mamy wpływu.

Od lipca 2021 roku zostanie uruchomiona kolejna edycja programu „Mój Prąd”. W ramach projektu o dofinansowanie będą mogli się starać inwestorzy indywidualni posiadający mikroinstalacje od 2 do 10 kWp. W poprzednich edycjach programu inwestorzy indywidualni mogli odliczyć sobie od instalacji 3000 zł.

instalacja pv