Wróć do artykułów

Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Jest to temat bardzo popularny w ostatnim czasie. Ogłoszone zmiany w prawodawstwie wywołały ogólną dezaprobatę i opisywane były jako koniec branży fotowoltaicznej w Polsce. Czy nowe przepisy faktycznie zmniejszyły opłacalność PV i spowodowały jej nieopłacalność? Oczywiście że nie, a na dowód przytoczymy najważniejsze argumenty potwierdzające, że fotowoltaika  nadal się opłaca.

Czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja?

Fotowoltaika to w dalszym ciągu inwestycja opłacalna. Jest jedyną tanią i skuteczną metodą drastycznego obniżenia rachunków za energię elektryczną. Dodatkowo jest to wydatek który zwraca się właścicielom w okresie od 8 do 6 lat. Na opłacalność fotowolatiki składają się takie czynniki jak:

  • Wzrost cen energii elektrycznej. Aktualny wzrost cen energii rosną najszybciej od kilkunastu lat. Jest to spowodowane między innymi efektem pandemii, wojny czy pro ekologicznej polityki Unii Europejskiej w sprawie redukcji emisji CO2. Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych 2 lat nasze rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć nawet o 80%.
  • Nowy system po raz pierwszy w historii umożliwia realne zarabianie, bo jego podstawą jest sprzedaż nadwyżek energii. Same ceny sprzedaży są dużo wyższe niż zakładali eksperci, co oznacza że realnie zarabiamy coraz więcej na sprzedaży energii.Mx1
  • Wzrost zainteresowania fotowoltaiką oraz globalne problemy z łańcuchami dostaw skutkują wzrostem cen takich komponentów jak panele fotowoltaiczne czy falowniki. Nie jest to jeszcze wzrost drastyczny i przewiduje się, że może przyspieszyć pod koniec roku. Z tego powodu osoby rozważające zakup i montaż instalacji PV nie powinny zwlekać z decyzją
  • Nie można też nie wspomnieć o powszechnych dotacjach. Dwa największe obecnie programy to Mój Prąd i ulga termomodernizacyjna. Mój Prąd to powszechny program dotacji, dzięki któremu osoby inwestujące we własna instalację fotowoltaiczną mogą otrzymać do 4 000 zł bezzwrotnej dotacji. Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie wartości instalacji od podstawy podatku dochodowego, co w praktyce oznacza, że jej koszt obniża się nawet o 10 000 zł.
  • Nie bez znaczenia jest również inflacja, przez którą rosną ceny wszystkich artykułów.

Ile można zarobić na instalacji fotowoltaicznej?

Stopa zwrotu z instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od trzech czynników: poziomu autokonsumpcji, wysokości nadprodukcji energii oraz cen energii wg. RDN. Od RDN, czyli Rynku Dnia Następnego poza wysokością rachunków uzależniona jest także cena, po której właściciel instalacji będzie sprzedawać nadwyżki.

Mx2

Na wykresie widzimy, że cena sprzedaży energii cały czas rośnie, co w praktyce oznacza, że sprzedając nadwyżki energii zarabiamy coraz więcej.

Stopa zwrotu po uwzględnieniu tych czynników, mieści się między 8 a 6 lat. Co zestawiając ją przy innych popularnych metodach lokowania oszczędności jak lokaty czy bony skarbowe wyłania ją jako najbardziej opłacalną metodę.

Mx3

 

Kiedy instalacja fotowoltaiczna się nie opłaca?

Wszystkie przedstawione czynniki sprowadzają się do jednego wniosku – że fotowoltaika nie opłaca się tylko w momencie, gdy jej nie posiadasz. W przeciwnym razie jest to realne rozwiązanie problemu rosnących rachunków za energię elektryczną.

Fotowoltaika w dalszym ciągu się opłaca.

Biorąc pod uwagę galopujące ceny energii elektrycznej oraz korzystny system rozliczeń, który umożliwia realne zarabianie na nadwyżkach energii widzimy, że decyzja o zakupie domowej instalacji fotowoltaicznej jest jak najbardziej korzystne.

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Odpowiadamy z całą stanowczością – tak! I nie ma lepszego momentu niż teraz.

Wszystkie osoby zainteresowane montażem systemu fotowoltaicznego zapraszamy do kontaktu z firmą MaxSol. Nasi specjaliści dobiorą i zaprojektują instalację fotowoltaiczną szytą na miarę.

Maxsol)

1 / 1