Wróć do artykułów

Fotowoltaika – czy to się opłaca i co warto wiedzieć?

Jednym ze skutecznych sposobów na alternatywne pozyskiwanie energii jest fotowoltaika. Z roku na rok inwestuje w nią coraz więcej osób – właścicieli gospodarstw domowych, rolnych oraz firm. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o fotowoltaice, czy się opłaca oraz jakie zalety ma pozyskiwanie energii ze słońca.

Fotowoltaika – co to jest?

Zjawisko fotowoltaiczne jest procesem przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Zamontowane na dachu budynku panele słoneczne zbudowane są z krzemu, pochłaniają promieniowanie słoneczne i produkują prąd stały. Wygenerowany prąd trafia do inwertera (falownika), w którym zostaje przekształcony w prąd przemienny, który może zasilać znajdujące się w domu urządzenia. Co ważne, nadwyżki energii elektrycznej trafiają do sieci, a użytkownik może je wykorzystać w późniejszym czasie.

Mówiąc o fotowoltaice, używa się również skrótu PV – od angielskiego przymiotnika photo-voltaic, gdzie photo oznacza „światło”, a voltaic – jednostkę napięcia energii elektrycznej.

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Koszt instalacji paneli słonecznych waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (zależy m.in. od powierzchni, na której zostaną zainstalowane moduły, zastosowanych materiałów czy ceny montażu). Nie jest to mały wydatek, dlatego wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika się opłaca. Mimo że koszt paneli słonecznych jest wysoki, to ostatecznie inwestycja przynosi zysk, szczególnie biorąc pod uwagę wzrastające ceny energii elektrycznej oraz liczne zalety paneli fotowoltaicznych, które wymieniamy poniżej.

  • Oszczędność – fotowoltaika pozwala na duże oszczędności w rachunkach za prąd (nawet do kilku tysięcy złotych rocznie). Wyprodukowana nadwyżka prądu przekazywana jest do sieci, skąd można czerpać ją w przypadku większego zapotrzebowania na energię elektryczną.
  • Niezależność – od stale rosnących cen prądu. Fotowoltaika pozwala nawet na całkowitą rezygnację z czerpania energii z tradycyjnych nieodnawialnych źródeł.
  • Bezawaryjność – instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa, a system potrafi pracować bezawaryjnie nawet przez 25 lat. Do tego użytkownik otrzymuje wieloletnią gwarancję producenta.
  • Bezpieczeństwo – dla środowiska, panele słoneczne nie generują zanieczyszczeń, przyczyniają się do redukcji smogu, a energia wyprodukowana przez system fotowoltaiczny nazywana jest „zieloną energią”.
  • Dostępność – pozyskiwanie prądu z energii słonecznej jest łatwo dostępne i praktycznie bezobsługowe.
  • Pewność – energia słoneczna nigdy się nie wyczerpie (w odróżnieniu od tradycyjnych konwencjonalnych źródeł energii).

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaika – co jeszcze warto o niej wiedzieć? Poniżej kilka praktycznych porad i ciekawostek.

  • Przed zainwestowaniem w panele słoneczne, warto wykonać kalkulację zapotrzebowania na moc instalacji, która pomoże oszacować ilość elementów niezbędnych do montażu PV oraz ocenić, czy fotowoltaika się opłaca i po jakim czasie inwestycja może się zwrócić.
  • Dla efektywnej pracy paneli ważne jest położenie instalacji – nie powinno się eksponować paneli słonecznych na stronę północną. Wydajność spada również w przypadku ich pionowego ułożenia.
  • Można wnioskować o dofinansowanie na instalację fotowoltaiki (w ramach programów krajowych i unijnych), a także skorzystać np. z ulgi podatkowej (termomodernizacyjnej lub inwestycyjnej).
  • Chociaż w Polsce panele słoneczne zyskały popularność dopiero w ostatnich latach, to stosowane w nich ogniwa wykorzystywane są już od dawna, m.in. w źródłach zasilania samodzielnych urządzeń (np. świateł drogowych) oraz w elektronice użytkowej (np. kalkulatorach).

Odpowiadając na pytanie, czy fotowoltaika się opłaca, odpowiedź brzmi tak – jest to inwestycja długofalowa, a jej opłacalność rośnie z czasem. Koszt instalacji PV może zwrócić się już w ciągu 5–7 lat, a przez kolejne kilkadziesiąt będzie przynosić zyski. Korzyści płynące z fotowoltaiki są ogromne – to skuteczny i ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej oraz inwestycja w przyszłość.

Cleaning Robot 3459587 1280