Wróć do artykułów

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Gdzie się lepiej sprawdza?

Jeśli zastanawiasz się, czy fotowoltaika na dachu jest optymalnym wyborem w przypadku Twojej nieruchomości, rozważ alternatywną opcję. Panele fotowoltaiczne możesz zamontować nie tylko na dachu budynku, ale także na gruncie. Czym różni się takie rozwiązanie i kiedy warto zdecydować się na fotowoltaikę na dachu? Aby ustalić najlepsze rozwiązanie dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego, specjalista powinien przeprowadzić audyt energetyczny i określić możliwości nieruchomości. Co jeszcze musisz wiedzieć o wyborze między instalacją fotowoltaiczną na dachu i gruncie?

Fotowoltaika montowana na dachu

Fotowoltaika na dachu jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem ze względu na brak ingerencji w przestrzeń mieszkalną. Na taką opcję decydują przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, ponieważ budynek tego typu ma dużo mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż przedsiębiorstwo.

Zalety paneli na dachu

  • Brak ingerencji w teren posesji.
  • Mniejsze ryzyko uszkodzenia instalacji.
  • Większa estetyka zamontowanych paneli.
  • Montaż nie wymaga dodatkowej konstrukcji.

Wady paneli na dachu

  • Dach musi mieć odpowiednie nachylenie.
  • Konstrukcja dachu może zasłaniać panele.

Na co zwrócić uwagę przy montażu na dachu?

Fotowoltaika na dachu wymaga odpowiedniego nasłonecznienia. Panele słoneczne na dachu powinny być skierowane w stronę południową. Dzięki temu instalacja będzie wydajniejsza, a koszt montażu zdecydowanie niższy. Jeśli posiadasz płaski dach z papy, najprawdopodobniej dojdą dodatkowe koszty jej modernizacji. W przypadku mniejszych budynków z dachem kopertowym możliwość pomieszczenia paneli fotowoltaicznych większych rozmiarów jest niewielka.

Instalacja fotowoltaiki na gruncie

Kiedy fotowoltaika na dachu nie wchodzi w grę, warto przemyśleć montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Najczęściej na takie rozwiązanie decydują się właściciele firm i gospodarstw rolnych, ze względu na nieodpowiednią konstrukcję zadaszenia lub duży rozmiar instalacji.

Zalety fotowoltaiki na ziemi

  • Pozwala zagospodarować nieużywany teren.
  • Umożliwia montaż fotowoltaiki większych rozmiarów.
  • Możliwości optymalizacji kąta nachylenia są szersze.
  • Łatwiejsze dojście w przypadku serwisu i czyszczenia.

Wady paneli słonecznych na ziemi

  • Okoliczne obiekty mogą zasłonić instalację.
  • Dodatkowa inwestycja w konstrukcję wsporczą.
  • Niezbędne jest wykonanie prac przekopowych.
  • Podelementy trzeba dodatkowo zabezpieczyć.

Na co zwrócić uwagę, instalując panele na gruncie?

Panele fotowoltaiczne montowane na ziemi wymagają nie tylko dodatkowej konstrukcji, ale także zabezpieczenia podelementów. Instalacja tego typu potrzebuje odpowiedniego nasłonecznienia, dlatego musisz zwrócić uwagę na obiekty mogące ją zasłaniać. W przypadku instalacji fotowoltaicznej na ziemi możliwa jest optymalizacja ustawień modułów, co zapewni odpowiednią ilość energii elektrycznej. Decydując się na fotowoltaikę na ziemi warto przede wszystkim zwrócić uwagę na standard usług firmy, z którą chcesz nawiązać współpracę.

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie – co wybrać?

Czy w takim razie lepszym rozwiązaniem będzie fotowoltaika na dachu, czy panele słoneczne montowane na ziemi? Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Instalację solarną trzeba dostosować do wymagań i możliwości nieruchomości. Nie każdy budynek posiada skośny lub płaski dach, na którym możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych. Aby określić optymalne rozwiązanie dla Twojego budynku, najlepiej zdecydować się na usługi specjalistów. Przedstawiciel MaxSol przeprowadzi niezbędny audyt energetyczny i ustali możliwości dachu i gruntu. W przypadku kiedy sensowność montażu na zadaszeniu jest znikoma, lepiej zdecydować się na instalację fotowoltaiczną na ziemi.

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie