Wróć do artykułów

Ile kosztuje fotowoltaika?

Wzrost cen za prąd pobierany z elektrowni spowodował zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii. Czy fotowoltaika to koszt opłacalny do poniesienia w celu osiągnięcia samodzielności energetycznej? Co składa się na całościowy koszt instalacji fotowoltaicznej? Sam zakup paneli słonecznych to przecież nie wszystko. Szacując koszt fotowoltaiki, musisz uwzględnić również montaż, konserwacje, przeglądy okresowe oraz pozostałe komponenty instalacji. Ile w ostatecznym rozrachunku kosztuje fotowoltaika?

Ile kosztują panele słoneczne?

Wybór producenta i konkretnego modułu znacząco wpływa na to, ile kosztują panele słoneczne. Szacuje się, że koszt paneli fotowoltaicznych wynosi od 40 do 50% ceny, jaką trzeba zapłacić za pozyskiwanie energii ze słońca.

Panele są najdroższym komponentem instalacji i to one przede wszystkim determinują, ile kosztuje fotowoltaika. Od czego zależy to, ile kosztuje panel fotowoltaiczny? Na ostateczną cenę wpływają:

  • tolerancja mocy,
  • materiał wykonania,
  • wydajność modułu,
  • wykorzystana  technologia,
  • liczba ogniw fotowoltaicznych,
  • gwarancja producenta.

Unikaj niesprawdzonych zamienników, ponieważ może przełożyć się to na częste awarie. Tania fotowoltaika spełniająca wszystkie niezbędne standardy to dla wielu osób najkorzystniejsza opcja. Wybierając panele solarne, zwróć jednak uwagę na opinię o firmie i konkretnym modelu panelu. To gwarancja długowieczności instalacji słonecznej, której ostateczny koszt zależy również od innych czynników. Co jeszcze składa się na to, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Inwerter i jego przyłączenie do fotowoltaiki

Na to, ile kosztują panele słoneczne, wpływa również wybór pozostałych komponentów instalacji. Inwerter, nazywany także falownikiem, to przekaźnik zamieniający energię uzyskaną przez panele słoneczne na prąd zmienny – zasilający gniazdka w budynku i wszystkie elektryczne urządzenia. Bardzo ważne jest, żeby aparatura sprawnie współpracowała z zamontowaną na dachu bądź gruncie fotowoltaika. Koszt falownika wynosi od 15 do 20% ceny końcowej (w zależności od modelu) i w tym wypadku nie warto oszczędzać. Inwertery sprawdzonych firm posłużą dłużej, a spadek efektywności nastąpi po około 10 latach.

Inwerter bezpośrednio wpływa na to, ile kosztuje fotowoltaika. Wybierając falownik, sprawdź:

  • moc wyjściową,
  • maksymalną sprawność,
  • zakres temperatury pracy,
  • zdalne sterowanie,
  • otrzymywane analizy,
  • pracę z optymalizatorem.

Większość firm wlicza cenę przyłączenia do kosztu montażu fotowoltaiki. Zwróć na to uwagę, zapoznając się z ofertą firmy montującej.

Jaki jest koszt założenia fotowoltaiki?

Bardzo trudno ocenić koszt montażu paneli fotowoltaicznych. W zależności od sposobu instalacji (na gruncie lub dachu), cena może się znacząco różnić. Na koszt założenia fotowoltaiki wpływa miejsce montażu, rodzaj zadaszenia lub stan podłoża pod konstrukcję wsporczą. W przypadku dużego zacienienia dachu do kosztów montażu paneli fotowoltaicznych trzeba doliczyć to, ile energii ze słońca pobierać będzie każdy moduł.

Jeśli zadaszenie nieruchomości uniemożliwia założenie fotowoltaiki – warto zdecydować się na montaż na gruncie. W tym wypadku odbiorca instalacji ponosi dodatkowe koszty za fotowoltaikę (rodzaj podłoża i wyboru konstrukcji podporowej). Często niezbędne jest wykonanie obszernych prac przekopowych, co również wpływa na koszt montażu paneli słonecznych.

Na co lepiej zwrócić uwagę – renomę przedsiębiorstwa czy koszt instalacji fotowoltaicznej? Jak wybrać odpowiednią ofertę? Decydując się na rozwiązanie od danej firmy, zwróć uwagę, czy oferuje ona:

  • gwarancję,
  • usługi serwisowe,
  • pomoc przy dokumentacji,
  • zgłoszenie do Zakładu Energetycznego,
  • finansowania i dofinansowania,
  • przeglądy okresowe,
  • regularną konserwację instalacji.

Koszty eksploatacji fotowoltaiki

Koszt fotowoltaiki zależny jest także od użytkowania instalacji. To, ile kosztują panele fotowoltaiczne, ma duży wpływ na rozmiar inwestycji, jednak nie jest to reguła. W przypadku nieprawidłowego podłączenia instalacji lub montażu wadliwych komponentów odbiorca musi liczyć się z dodatkowymi kosztami za fotowoltaikę. Dlatego nie tylko gwarancja producenta, ale również serwis pogwarancyjny oferowany przez firmę montażową jest istotny.

Jeśli instalacja została wykonana poprawnie, a poszczególne moduły działają w sposób prawidłowy, wystarczy w cenę fotowoltaiki wliczyć  eksploatację. W jaki sposób użytkować instalację fotowoltaiczną prawidłowo? Przede wszystkim należy dbać o system solarny, nie zapominając o regularnym serwisie i pracach konserwujących.

Specyfiką paneli fotowoltaicznych jest to, że nie da się jednoznacznie określić, ile kosztują. Każdą instalację trzeba dostosować pod konkretną nieruchomość i wymagania odbiorcy. Zapotrzebowanie na energię elektryczną to tylko jeden z czynników determinujących końcowy koszt za fotowoltaikę. Warto więc wybrać ofertę kompletną, decydując się na wcześniejszy audyt energetyczny. Przedstawiciel firmy powinien w szczegółach opisać schemat postępowania, a także określić kosztorys instalacji fotowoltaicznej.

Ile kosztuje fotowoltaika