Wróć do artykułów

Warunki atmosferyczne a fotowoltaika

Praca instalacji fotowoltaicznych wydaje się wielu osobom być uzależniona od warunków atmosferycznych. Przecież śnieg na panelach fotowoltaicznych musi mieć wpływ na ich działanie, prawda? Tak, opady śniegu czy gradu oddziałują na panele solarne, ale nie sprawiają, że fotowoltaika przestaje być opłacalna. W tym artykule wyjaśniamy, jak zmiana pogody i poszczególne zjawiska atmosferyczne wpływają na pracę modułów fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne a pogoda, czyli jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

Istnieje kilka bardzo istotnych czynników pogodowych, które zaburzają normalne działanie paneli słonecznych. Jeśli chcesz, aby Twoja instalacja funkcjonowała sprawnie, to musisz wziąć je pod uwagę i wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Do najważniejszych zjawisk atmosferycznych, od których zależy sprawność paneli fotowoltaicznych, należą:

  • śnieg,
  • grad,
  • deszcz,
  • zachmurzenie,
  • wiatr.

Sprawdź, jak każdy z wyżej wymienionych czynników wpływa na instalacje fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne a śnieg – jak opady śniegu wpływają na fotowoltaikę?

Pierwszym zjawiskiem, które warto rozważyć, są opady śniegu. Zazwyczaj montaż paneli fotowoltaicznych przeprowadza się pod kątem 30-40 stopni, dzięki czemu biały puch swobodnie się zsuwa. Co jednak w przypadku, gdy śnieg nie chce poddać się grawitacji? Konieczne staje się usunięcie zbędnego osadu, gdyż wpływa na obniżenie sprawności paneli o nawet kilkadziesiąt procent. Tak radykalny spadek odnotujesz już w przypadku cienkiej pokrywy śnieżnej, a gdy osiągnie ona grubość 10 centymetrów, to moduły stają się niemal zupełnie nieskuteczne. Na szczęście instalacja może Ci pomóc w oczyszczaniu samej siebie, ponieważ nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych docierających do odsłoniętych ogniw, co sprawia, że śnieg się topi i zsuwa.

Parę słów o wytrzymałości modułów, czyli panele fotowoltaiczne a grad

Śnieg na panelach fotowoltaicznych to nie jedyna przeciwność, z którą należy umieć sobie poradzić. Aby fotowoltaika mogła przetrzymać opady gradu, powinna być odpowiednio wzmocniona. Producenci wykorzystują do tego szkło hartowane o grubości około 4 milimetrów, które znacznie poprawia parametry wytrzymałościowe ogniw fotowoltaicznych. Korzystaj z paneli fotowoltaicznych od uznanych firm, których produkty spełniają odpowiednie standardy i są poddawane regularnym testom przez niezależnych badaczy. Przykładem takiego standardu jest IEC 61215 – instalacja spełniająca jego wymagania powinna wytrzymać uderzenie kulek gradu o średnicy 25 milimetrów spadających z prędkością 23 m/s. Oznacza to, że wytrzymałość paneli fotowoltaicznych na grad jest bardzo duża, a zniszczyć panel solarny mogłoby praktycznie jedynie intencjonalne uderzenie większym przedmiotem, takim jak np. kamień.

Czy opady deszczu utrudniają działanie paneli fotowoltaicznych?

Podstawowym problemem dla fotowoltaiki związanym z opadami deszczu jest towarzyszące im duże zachmurzenie. Powoduje to ograniczenie docierania do paneli światła słonecznego, a w konsekwencji mniejszą wydajność instalacji. Innym problemem pozostają zanieczyszczenia, które trafiają na moduły wraz z kroplami deszczu. W wyniku takich opadów powstaje osad, który zmniejsza skuteczność działania paneli fotowoltaicznych. Jeśli chcesz tego uniknąć, pamiętaj o regularnym czyszczeniu powierzchni modułów.

Jaka jest zależność między zachmurzeniem a wydajnością fotowoltaiki?

Niektórzy obawiają się, że instalacja fotowoltaiczna będzie działać jedynie wiosną i latem, ze względu na słoneczne dni. Tymczasem panele solarne pracują przez cały rok, nawet jeśli występuje zachmurzenie. Prawdą jest, że obecność chmur obniża efektywność modułów fotowoltaicznych, ale nadal produkują energię dzięki promieniowaniu rozproszonemu. Aby instalacja pracowała najbardziej optymalnie, powinna być stworzona przez fachowców przy wykorzystaniu wysokiej jakości komponentów. To wszystko zagwarantuje Ci skuteczna, tania fotowoltaika od firmy MaxSol.

Panele fotowoltaiczne a wiatr – jak wiatr oddziałuje na panele solarne?

Wiatr nie wpływa negatywnie na efektywność pobierania energii ze słońca, ale może doprowadzić do niszczenia paneli fotowoltaicznych. Aby temu zapobiec, producenci przeprowadzają szczegółowe testy i dopracowują swoje modele tak, aby wytrzymywały podmuchy wiatru do pewnej wartości granicznej. Jeśli wiesz, że w Twojej okolicy występują silne wiatry, postaw na panele słoneczne o większej odporności. Istotny jest również solidny montaż. Właściwie zainstalowane moduły fotowoltaiczne powinny wytrzymać działanie wiatru do 130 km/h.

Podsumowanie

Warunki atmosferyczne mają wpływ na instalacje fotowoltaiczne. Takie zjawiska jak osadzający się śnieg na panelach fotowoltaicznych mogą obniżać efektywność i przyczyniać się do niższych wartości wyprodukowanej energii. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają poradzić sobie z tymi przeciwnościami. Zdecyduj się na pomoc specjalistów, którzy we właściwy sposób dokonają doboru i montażu fotowoltaiki na Twojej nieruchomości. Skorzystaj z usług MaxSol.

Warunki atmosferyczne a fotowoltaika