Wróć do artykułów

Mój Prąd 4.0. Zobacz, ile wyniesie dotacja do fotowoltaiki

Rządowa dotacja do fotowoltaiki Mój Prąd rusza już po raz czwarty. Tym razem jednak w zupełnie nowej odsłonie. Zobacz, jakie zmiany nastąpiły w warunkach przyznania dotacji w 2022 r.

Nabór do programu Mój Prąd 4.0 rozpocznie się 15 kwietnia. Wnioski będzie można składać elektronicznie.

Net billing warunkiem skorzystania z dotacji

Kolejna edycja programu Mój Prąd dotyczy tych prosumentów, którzy zdecydują się przejść na net billing, czyli nowy system rozliczania fotowoltaiki lub zdecydują się na instalację po 1 kwietnia. Wtedy to nowy sposób rozliczania obejmie ich automatycznie.

Net billing polega na gotówkowym rozliczaniu się z siecią energetyczną z nadwyżek wyprodukowanej energii pochodzącej z instalacji PV. System net billing zastąpił dotychczasowy net metering, czyli system opustów, dzięki któremu można było nadmiar prądu przechowywać do 12 miesięcy w sieci i odbierać go w zmniejszonej proporcji w razie potrzeby.

Net billing polega na tym, że nadwyżkę wysłaną do sieci będziemy sprzedawać, a gdy fotowoltaika nie będzie w stanie produkować prądu, energię z elektrowni kupimy po cenie rynkowej. Ten sposób rozliczania ma na celu odciążenie sieci. Taki system z powodzeniem funkcjonuje m.in. we Francji czy Finlandii.

Ile wyniesie dotacja?

Każdy, kto zdecydował się na instalację fotowoltaiczną może otrzymać 4 tys. zł dofinansowania z programu Mój Prąd. To nowość, bo do tej pory maksymalnie można było otrzymać 3 tysiące złotych. Ponadto, kwota ta zwiększa się przy zakupie dodatkowych urządzeń, takich jak magazyny energii, magazyn ciepła czy inteligentny system zarządzania energię (HEMS/EMS).  Mój Prąd 4.0 przewiduje dofinansowanie w wysokości nawet 7 tysięcy złotych w przypadku kupna magazynu energii. Magazyn ciepła będzie dotowany na 5 tysięcy zł. Natomiast zakup systemu HEMS lub EMS dofinasowany zostanie w kwocie do 3 tysięcy złotych. Łącznie będzie można otrzymać nawet 20,5 tys. zł. Kwota dofinansowania nie może jednak przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowalnych instalacji.

Co ważne, z dotacji Mój Prąd 4.0 mogą skorzystać ci prosumenci, którzy przyłączyli fotowoltaikę do sieci po 31 stycznia 2020 r.

Mój Prąd 4.0 – wnioski i terminy

Nabór wniosków na dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd rozpocznie się już 15 kwietnia 2022 r. Wnioski będzie można składać elektronicznie przez specjalną platformę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Alokacja w programie Mój Prąd 4.0 wynosi 350 tys. zł. Jest jednak informacja Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska o możliwości zwiększenia puli.

Dotacja Mój Prąd skraca czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę. Pamiętaj jednak, że aby mieć pewność, że instalacja będzie sprawna przez wiele lat, należy zlecić jej wykonanie profesjonalistom. W MaxSol dobierzemy fotowoltaikę zgodną z Twoimi oczekiwaniami. Będzie to bezobsługowa i w stu procentach sprawna instalacja, a w dodatku w konkurencyjnej cenie. Pomożemy też załatwić wszelkie formalności i zadbamy, by komponenty, z których wykonana będzie fotowoltaiką, były jak najwyższej jakości. Umów się z naszym doradcą i zacznij oszczędzać już dziś!

Moj Prad 4 0 Zobacz Ile Wyniesie Dotacja Do Fotowoltaiki