Wróć do artykułów

Oszczędzanie na fotowoltaice – jak to wygląda w praktyce?

Jedno jest pewne – rachunki za energię elektryczną stale rosną. Od stycznia 2022 roku ceny energii wzrosły aż o 24 %. Jest to największa podwyżka cen od dawna i niestety – nic nie wskazuje na to, by dany trend na rynku energetycznym miał się zmienić. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki – Rafał Gawin ostrzega, że w 2023 roku możemy spodziewać się kolejnej fali podwyżek – tym razem o 80%, a to zdecydowanie nie napawa optymizmem. W tym miejscu możemy zadać sobie pytanie – ograniczyć zużycie energii, czy jednak płacić horrendalnie wysokie ceny, które rosną z miesiąca na miesiąc? Żadna z opcji nie brzmi dobrze? A może jest inne rozwiązanie?

Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną?

Sposobów jest wiele, jednak najskuteczniejszą receptą na rosnące rachunki w dalszym ciągu pozostaje inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Dzięki niej możesz skutecznie obniżyć wysokość rachunków, zminimalizować negatywny efekt wzrostu cen, a dzięki nowemu systemowi rozliczeń zyskasz możliwość zarabiania na nadwyżkach wyprodukowanej energii. Jest to jednorazowy wydatek, który będzie na siebie zarabiać przez następne kilkadziesiąt lat.

Jak to wygląda w praktyce?

Kluczowym argumentem przemawiającym za zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej jest rzeczywisty spadek wysokości rachunków za energię elektryczną. Jednak, czy na pewno, pomimo początkowych kosztów, panele słoneczne są opłacalne?

Warto przejść do konkretnych wyliczeń, które zobrazują, ile faktycznie oszczędza się dzięki instalacji fotowoltaicznej.

Weźmy pod uwagę przykład realizacji wykonanej przez MaxSol w Nowych Bielicach dla gospodarstwa domowego, które korzysta z instalacji o mocy 9,61 kWh i rozlicza się w net-billingu.

Netbilling

Poniżej znajdują się podstawowe dane uzyskane w lipcu, na bazie których dokonamy najważniejszych obliczeń:

 

Projekt Bez Tytułu (1)

Przy uwzględnieniu powyższych wartości, jesteśmy w stanie oszacować oszczędności wynikające z posiada systemu paneli fotowoltaicznych w net-billingu. Jak to wyliczyć?

  • Wartość autokonsumpcji: 310 * 0,7 = 217 zł
  • Przychód z nadwyżek energii: 750 * 0,65929 = 494,47 zł
  • Wartość zakupionej energii: 199,25 * 0,7= 139,48 zł

(217 + 494,47) – 139,48 = 571,99 zł

Dla porównania, weźmy po uwagę sytuację, w której właściciele posiadłości w Nowych Bielicach nie zdecydowaliby się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych.

  • Łączne zużycie energii: 310 + 199,25 = 509,25 kWh
  • Kosz energii: 509,25 * 0,7 =356,48 zł

 

Projekt Bez Tytułu

  • Faktyczny zysk: 571,99 – (-356,48)= 928,47 zł

Krótko mówiąc, dzięki instalacji fotowoltaicznej właściciele, zaledwie w ciągu miesiąca, zarobili 571,99 zł, zamiast wydać 356,48 zł.

Brzmi dobrze, prawda?

Roczny zysk właścicieli analizowanego gospodarstwa domowego możemy oszacować na kwotę ok. 7 000 zł.

Aby jeszcze wyraźniej zobrazować, jak korzystny dla budżetu właścicieli jest to wynik, porównajmy otrzymaną kwotę do lokaty bankowej.

Uzyskanie takiego samego zysku na rocznej lokacie oprocentowanej 10 % w skali roku, wymaga kapitału w wysokości aż 70 000 zł.

Podsumowując, czy właściciele danej posiadłości w Nowych Bielicach są na plusie”, dzięki posiadanej instalacji fotowoltaicznej? Zdecydowanie, a przedstawione dane w pełni to potwierdzają.

Fotowoltaika się opłaca!

Rachunki rosną i będą rosły w najbliższej przyszłości, to fakt, ale spokojnie, dzięki instalacji fotowoltaicznej wzrost cen nie będzie już drenować twojego portfela, a wręcz przeciwnie – dzięki nowemu systemowi rozliczeń zyskasz możliwość zarabiania na nadwyżkach energii.  Szkoda czasu na zastanawianie się, dlatego podejmij słuszną decyzję, a teraz jest najlepszy moment!

W dalszym ciągu wahasz się, czy instalacja paneli fotowoltaicznych będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem? Skontaktuj się z naszymi eksperci, którzy doradzą Ci przy wyborze instalacji fotowoltaicznej, dostosowanej do twoich potrzeb. Zainwestuj we własną instalację fotowoltaiczną i uchroń się przed podwyżkami.

)

1 / 1