Wróć do artykułów

Program Mój Prąd 4.0 2022

Nabór wniosków jeszcze w pierwszym kwartale 2022?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, w 2022 roku ruszy kolejna edycja programu Mój Prąd, lecz tym razem w nieco zmienione wersji. Dodatkową kwotę dofinansowania będzie można otrzymać m.in. magazyn energii.

Dotychczasowe edycje programu Mój Prąd cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród prosumentów. Dotacje sprawiły, ze więcej osób postanowiło inwestować w odnawialne źródła energii.

Ile będzie wynosić dofinansowanie w ramach program Mój Prąd 4.0 2022?

Resort klimatu ogłosił, że w czwartej edycji programu Mój Prąd dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej nie zmieni się względem ubiegłorocznego naboru. Tak samo wyniesie maksymalnie 3 tysiące złotych. Nastąpiła jednak istotna zmiana. Wysokość dotacji może być wyższa, gdy prosument rozbuduje swoją nową instalację PV o np. magazyn energii lub o ładowarkę do samochodu elektrycznego.

Jeszcze nie wiadomo, o ile wyższe będzie wtedy dofinansowanie. Pewne jest, że ta nowość wynika z nowych zasad rozliczania się z nadwyżek prądu. Od 1 kwietnia 2022 r. dotychczasowy bezgotówkowy system rozliczania (net metering) zastąpi gotówkowy (net billing).

Mój Prąd 4.0 – dodatek do magazynów energii

Od 2015 roku każdy prosument mógł prąd, którego nie zużył przechowywać przez 12 miesięcy w sieci elektroenergetycznej, by stamtąd go odbierać w przypadku potrzeby.  Od kwietnia 2022 r. wszyscy, którzy zdecydują się na fotowoltaikę, będą rozliczani z nadwyżek gotówkowo (net billing). To oznacza, że nadwyżki wyprodukowanej energii będziemy sprzedawać do sieci, a gdy pojawi się potrzeba na prąd z elektrowni, będziemy musieli go odkupić po cenie rynkowej. Takie działanie ma odciążyć i tak już przesilone elektrownie.

Nowy system rozliczania może spowodować wydłużenie się zwrotu w inwestycję, jaką jest fotowoltaika. Dlatego zwiększenie autokonsumpcji prądu poprzez magazynowanie części nadwyżek we własnym zakresie zminimalizuje konieczność kupowania prądu z elektrowni, będzie generować oszczędności i, co ważne, wpłynie na odciążenie elektrowni. W edycji programu Mój Prąd 4.0 dodatkowe dofinansowanie otrzymają ci prosumenci, którzy przy zakupie fotowoltaiki zdecydują się na wyposażenie jej w magazyn energii.

Program Mój Prąd 4.0 2022 – kiedy będzie można złożyć wniosek?

Jeszcze nie została ogłoszona dokładna data startu naboru wniosków w ramach programu Mój Prąd 4.0. Resort klimatu mówi o przełomie między pierwszym, a drugim kwartałem 2022 roku. Możliwe, że ogłoszenie o naborze zbiegnie się z wprowadzeniem net billingu. Prawdopodobnie czwarta edycja programu Mój Prąd będzie dotyczyć tylko tych prosumentów, którzy zdecydują się na fotowoltaikę na nowych zasadach (po 31 marca 2022 r.). Jednak, co ważne, ci wszyscy, którzy złożą wniosek do sieci elektroenergetycznej o podłączenie swojej instalacji PV do końca marca 2022 r. przez najbliższe 15 lat będą mogli magazynować prąd w sieci elektroenergetycznej według starych zasad (net metering).

Wnioski w ramach programu będzie można, składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w wersji papierowej lub za pośrednictwem wojewódzkich oddziałów (WFOŚiGW). Jak co roku, wnioski o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd będzie można też złożyć elektronicznie.

Dofinansowanie do PV 2022

Mimo że resort środowiska ogłasza, iż pula pieniędzy w Programie Mój Prąd 4.0 może wynosić nawet 1 mld zł, to na podstawie dotychczasowych edycji wiadomo, że środki te szybko się wyczerpują. Do tej pory w Polsce powstało już prawie 800 tysięcy instalacji fotowoltaicznych, a ta liczba szybko rośnie. Warto więc nie czekać ze złożeniem wniosku o dofinansowanie do ostatniej chwili. W tego typu programach zazwyczaj kluczowe znaczenie w przyznaniu dotacji ma kolejność złożonych wniosków.

Program Mój Prąd 4.0 2022