Wróć do artykułów

RCE-m w grudniu znacznie wyższa niż w listopadzie

Wielu właścicieli fotowoltaiki zaczynało mieć coraz większe wątpliwości, co do opłacalności fotowoltaiki w przyszłości, a to wszystko za sprawą stopniowo malejącej rynkowej miesięcznej ceny energii. Pierwsza połowa grudnia jednak przynosi  bardzo dobre informacje dla prosumentów – RCE-m wraca na „wcześniejsze tory” – jest znacznie wyższa niż w miesiącu ubiegłym. O jakiej stawce mowa oraz jak wpłynie na wysokość rachunków prosumentów – odpowiadamy!

Ile wynosi RCE-m w grudniu?

W ostatnim miesiącu 2022 roku rynkowa cena energii bardzo pozytywnie zaskoczyła prosumentów -Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że indeks RCEm za grudzień wyniósł 703,81 zł/MWh.

W listopadzie cena ta wynosiła 577,24 zł/MWh, co oznacza, że w tym miesiącu prosumenci zyskają aż o 126,57 zł więcej za każdą MWh.

A dokładniej, jeśli w grudniu 2022 roku instalacja odda do sieci 1.000 kWh nadwyżek, na koncie prosumenckim zostanie zapisana 703,81 kwota zł. To wartość, którą prosument będzie mógł wykorzystać na pokrycie kosztów energii czynnej pobranej z sieci, przez 12 miesięcy. Środki, które nie zostaną wykorzystane w tym czasie, będą stanowić nadpłatę, która zostanie zwrócona prosumentowi na koniec 13. miesiąca. Zwrot ten nie przekroczy jednak 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w danym miesiącu.

Rozliczenie za grudzień z fotowoltaiką o mocy 5,5kW

Jak miesięczna cena rynkowa wpływa na oszczędności prosumentów? Możemy spojrzeć na przykład realizacji wykonanej przez MaxSol w Kartuzach,  dla gospodarstwa domowego, które korzysta z instalacji o mocy 5,5 kW i rozlicza się w net-billingu.

Sprawdźmy, ile dany prosument jest w stanie zaoszczędzić dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej w ciągu miesiąca, zakładając, że w grudniu 2022 zużycie energii będzie zbliżone do zeszłorocznego. Poniżej znajdują się podstawowe dane uzyskane w grudniu 2021, na bazie których dokonamy najważniejszych obliczeń:

Produkcja energii w instalacji: 81 kWh

Autokonsumpcja: 115 kWh

Nadwyżka energii: brak

Niezbędna do dokupienia ilość energii: 340 kWh

Cena zakupu prądu: 0,7zł/kWh (http://cena-pradu.pl/)

Cena sprzedaży prądu do sieci: 0,70381 zł/kWh (https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej)

Wartość autokonsumpcji: 115 * 0,7 = 80,5 zł

Przychód z nadwyżek energii:  brak

Wartość zakupionej energii: 340 * 0,7 = 238 zł

Spoglądając na powyższe obliczenia można zauważyć, że przy zużyciu i produkcji takiej samej ilości energii, co w roku ubiegłym w grudniu, prosument za rachunki zapłaci ok. 238 zł, przyjmując aktualne obowiązujące ceny.

Przy braku instalacji fotowoltaicznej:

Zużycie energii: 115 + 340 = 455 kWh

Wartość zużycia energii: 455 * 0,7 = 318,5 zł

W sytuacji, gdyby dany prosument nie posiadał instalacji fotowoltaicznej, w grudniu mógłby spodziewać się rachunków wynoszących aż 318,5 zł.

318,5zł – 238zł = 80,5zł

Biorąc pod uwagę, że grudzień jest najmniej słonecznym miesiącem w roku, co jednocześnie przekłada się  na najmniejszą produkcję energii w instalacji fotowoltaicznej, oszczędność 80,5 zł jest bardzo dobrym wynikiem. Stanowi to aż 25% łącznej miesięcznej kwoty za prąd, a przy RCE-m na poziomie 703,81 zł/MWh w każdym kolejnym miesiącu prosument może spodziewać się jeszcze wyższych oszczędności.

Podsumowanie

Wiadomość o nowej RCE-m powinna znacznie uspokoić prosumentów, szczególnie teraz, gdy już nie wiele dzieli nas od wejścia w nowy rok, a co za tym idzie w nowe zmiany na polskim rynku energetycznym. Od stycznia zaczną obowiązywać stałe ceny energii  oraz limity zużycia – jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rządowych zmianach na 2023 rok – zapraszamy artykułu po szczegółowe informacje – https://sunsol.pl/blog/rzad-oglosil-maksymalne-ceny-energii-na-2023-rok/.

Już teraz możemy śmiało powiedzieć, że właściciele fotowoltaiki są w znacznie lepszej sytuacji, a nowa RCE-m po raz kolejny to potwierdza. Ceny sprzedaży energii od początku oscylują głównie w  granicach 700-1000 zł/MWh i nie przewiduje się większych zmian na przyszły rok w tej kwestii. Oznacza to, że właściciele fotowoltaiki rozliczani w net billingu będą kupować taniej, a sprzedawać drożej, dzięki czemu zapowiadane na 2023 limity nie będą dla nich tak uciążliwe.

Zastanawiasz się nad własną fotowoltaiką? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z Maxsol, którzy stworzą dla Ciebie spersonalizowaną ofertę na miarę Twoich potrzeb.

 

Blog Maxsol (5)