Wróć do artykułów

Uderzający wzrost cen prądu dla firm

Od czerwca, czyli ostatniego wzrostu cen prądu, nie minęło dużo czasu, a i tak, początek września przynosi kolejną falę podwyżek. Przedsiębiorcy mogą spodziewać się nawet o kilkaset procent wyższych rachunków za energię. To niestety nie koniec złych informacji – w listopadzie zapowiadane są następne zmiany w cenniku i nic nie wskazuje na to, by miały być pozytywne. Eksperci alarmują, że z powodu złej sytuacji na rynku energetycznym, czeka nas fala upadłości i to już w najbliższych miesiącach. Wszystko to powoduje, że prowadzenie własnego biznesu staje pod znakiem zapytania.

Od czego zależy wzrost cen energii?

Przedsiębiorcy opłacają coraz wyższe faktury za prąd, jednak wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, z czego wynika tak znaczący wzrost kosztów.

Na podwyżki cen energii w dużej mierze wpływają m.in. zwiększone koszty uprawnień do emisji CO2 wynikające z polityki klimatycznej UE, a także wzrost poziomu cen na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie.

Sytuacja w Europie, czyli przede wszystkim wojna na Ukrainie i wynikający z niej wzrost cen surowców, a dodatkowo zwiększony popyt na energię po pandemii, także niekorzystnie oddziałują na stawki obowiązujące na rynku energetycznym.

Jak obniżyć rachunki dla firm? 

Duże zużycie energii w przedsiębiorstwach to efekt korzystania z wielu maszyn i urządzeń. To wpływa na wysokie rachunki za prąd oraz ogólne koszty działalności gospodarczej. Zmniejszenie ich funkcjonowania nie jest jednak możliwe, ponieważ byłoby to jednoznaczne ze zmniejszeniem efektywności i wydajności przedsiębiorstwa.

Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcom na uniezależnienie się od dostawców energii elektrycznej i zabezpieczenie przed wzrostem rachunków za prąd. To inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną!

Rynek fotowoltaiki nie jest nowy, a w dobie tak szybkiego wzrostu cen energii zyskuje coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród indywidualnych klientów, ale także wśród przedsiębiorców. Właściciele firm – zarówno małych, rodzinnych biznesów, jak i wielkich zakładów produkcyjnych – zaczęli otwierać się na odnawialne źródła energii.

Na zwiększone zainteresowanie fotowoltaiką częściowo wpłynęły pozytywne zmian w polskim prawie. Przepisy w ostatnim czasie stały się bardziej przychylne dla jej użytkowników – uruchomienie oraz użytkowanie instalacji PV jest teraz dużo prostsze i zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

Dlaczego fotowoltaika jest atrakcyjna dla przedsiębiorców?

Spoglądając z biznesowego punktu widzenia, fotowoltaika to korzystna inwestycja dla firm.

Główną zaletą jest to, że przedsiębiorstwo część energii potrzebnej do prowadzenia swojej działalności pozyskuje z darmowego źródła, jakim jest słońce. W rezultacie znacznie obniża to rachunki za prąd. Nie bez znaczenia jest też fakt, że żywotność instalacji fotowoltaicznej sięga ok. 30 lat. Co więcej,  jej użytkowanie jest praktycznie bezobsługowe – jest tak skonstruowana, aby ingerencja ze strony użytkownika nie była konieczna.

Firma produkująca „zieloną energię” bardzo korzystnie postrzegana jest również przez swoich klientów.  Społeczeństwo docenia świadomych przedsiębiorców. Z tego względu, posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej zdecydowanie poprawia wizerunek przedsiębiorstwa, szczególnie w dobie tak znacznego wzrostu świadomości ekologicznej konsumentów.

Podsumowując, fotowoltaika to duże ułatwienie i rozwiązanie wielu problemów dla właścicieli przedsiębiorstw. To przede wszystkim obniżenie rachunków za prąd, niezależność energetyczna, a także poprawa wizerunku firmy. To jednorazowa inwestycja, która będzie pozytywnie oddziaływać na różne aspekty działalności przedsiębiorstwa przez wiele lat.

Jeżeli jesteś zaniepokojony rosnącymi cenami energii eklektycznej i chcesz zredukować przyszłe rachunki swojej firmy – zapraszamy do kontaktu z firmą MaxSol. Nasi doradcy dobiorą i zaproponują najlepsze rozwiązania dostosowane do potrzeb twojego przedsiębiorstwa.

 

Dodaj Nagłówek