Wróć do artykułów

Za ile prosumenci będą sprzedawać energię w 2023 roku? – Nowa RCE-m na styczeń

Nowy miesiąc, nowa RCE-m – wyższa niż ostatnio, a to oznacza, że właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą wejść w 2023 rok ze spokojną głową i bez zmartwień o wyższe rachunki!

Za ile prosumenci będą sprzedawać wyprodukowaną energię w styczniu? O tym w dzisiejszym artykule.

RCE-m na styczeń

Dla wielu początek roku wiąże się z dużą niepewnością – przede wszystkim ze względu na coraz wyższe stawki energii, czy problemy z dostawą surowców.  Dla prosumentów jednak, wręcz przeciwnie – styczeń rozpoczął się pozytywną informacją.

11 stycznia PSE ogłosiły nową rynkową cenę energii – 716,80 zł/MWh. Obowiązująca stawka oznacza, że za każdą 1 MWh energii oddaną do sieci prosument otrzyma 716,80 zł do swojego depozytu prosumenckiego, który następnie będzie mógł wykorzystywać na pokrycie kosztów zakupu energii pobranej z sieci, przez 12 miesięcy.

Przykład rozliczenia produkcji za styczeń 

Jak miesięczna cena rynkowa wpływa na oszczędności prosumentów? Najłatwiej przejść do konkretnego przykładu – realizacji wykonanej przez MaxSol w Żukowie, dla gospodarstwa domowego, które korzysta z instalacji o mocy 7,4 kW i rozlicza się w net-billingu.

Przeanalizujemy, ile właściciele są w stanie zaoszczędzić dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej w ciągu miesiąca. Aby dokonać odpowiednich obliczeń,  załóżmy, że w styczniu tego roku zapotrzebowanie energetyczne domowników, będzie na podobnym poziomie, co w styczniu 2022 roku.

Poniżej znajdują się podstawowe dane ze stycznia 2022, uzyskane z aplikacji połączonej z falownikiem. Na ich bazie dokonamy najważniejszych kalkulacji:

Produkcja energii w instalacji: 114,3 kWh

Autokonsumpcja: 161,2 kWh

Nadwyżka energii: brak

Niezbędna do dokupienia ilość energii: 476 kWh

Cena zakupu prądu: 0, 81 zł/kWh (http://cena-pradu.pl/)

Cena sprzedaży prądu do sieci: 0,716 zł/kWh (https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej)

Obliczenia:

Wartość autokonsumpcji: 161,2 * 0,81 = 130,57 zł

Przychód z nadwyżek energii:  brak

Wartość zakupionej energii: 467 * 0,81 = 378,27 zł

378,27 zł – to przybliżona kwota, którą prosument zapłaci za rachunki w styczniu, przyjmując aktualne obowiązujące ceny. Czy to dużo? Dla porównania, sprawdźmy, ile zapłaciłby, gdy nie zdecydował się na inwestycję we własną instalację fotowoltaiczną.

Przy braku instalacji PV:

Zużycie energii: 161,2 + 467 = 628,2 kWh

Wartość zużycia energii: 628,2 * 0,81 = 508,84 zł

W tym przypadku prosument w samym styczniu mógłby spodziewać się rachunków wynoszących aż 508,84 zł.

Różnica w wysokości rachunków: 508,84 zł – 378,27 zł = 130,57 zł

Przede wszystkim, należy mieć na uwadze fakt, że styczeń zdecydowanie należy do najmniej słonecznych miesięcy, a mimo wszystko, prosumenci mogą liczyć na ok. 130 zł oszczędności. Stanowi to naprawdę atrakcyjny wynik, tym bardziej, że z każdym kolejnym miesiącem kwota ta będzie rosnąć, że względu na coraz korzystniejsze, pod względem nasłonecznienia, warunki do produkcji energii.

Dlaczego fotowoltaika do dobra inwestycja?  

W 2023 roku, przy tak gwałtownych wzrostach cen energii, posiadacze instalacji fotowoltaicznej są w stanie szczególnie dostrzec jej opłacalność.

Instalacja PV przede wszystkim pozwala na niezależność energetyczną i jak pokazują powyższe obliczenia – znaczną oszczędność. Dodatkowo, fotowoltaika wytwarza prąd z odnawialnych źródeł energii, dlatego w odróżnieniu od tradycyjnych pieców węglowych, jest w pełni przyjazna środowisku.

Zastanawiasz się nad własną instalacją PV? MaxSol gwarantuje kompleksowe usługi w zakresie tworzenia bezawaryjnej i rentownej fotowoltaiki przy użyciu wysokiej jakości komponentów. Skontaktuj się z nami i ciesz się sprawną instalacją fotowoltaiczną oraz niższymi rachunkami.

Blog Maxsol (8)