Wróć do artykułów

Panele (moduły) fotowoltaiczne – jakie wybrać?

Inwestycja w instalacje PV często wiąże się z dylematem, jakie panele fotowoltaiczne wybrać. Na rynku istnieją różnorodne moduły fotowoltaiczne różniące się technologią, parametrami czy ceną, dlatego podjęcie decyzji nie należy w tym przypadku do najprostszych. Osoby, które interesuje opłacalna fotowoltaika, powinny zdawać sobie sprawę z tego, jakie moduły fotowoltaiczne wybrać, aby czerpać największe korzyści. Pomocna w tej sytuacji okazuje się znajomość kryteriów wskazujących jak dobrać panele fotowoltaiczne. Wyjaśniamy, czym należy się kierować w trakcie zakupu tych komponentów.

Moduły fotowoltaiczne a panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika stanowi dziedzinę, w której funkcjonuje szereg różnych pojęć technicznych. Ich znaczenie potoczne niekiedy odbiega od tego, jak prezentuje się formalna nomenklatura. Nie inaczej jest z pojęciami takimi, jak panel oraz moduł fotowoltaiczny. W powszechnej opinii są to tożsame sformułowania, okazuje się jednak, że nie jest to do końca precyzyjne ujęcie sprawy.

Terminologia fotowoltaiczna sprecyzowana jest w normie IEC 61836. Znajdziemy tam rozróżnienie między tym, co to są moduły fotowoltaiczne, a czym są panele fotowoltaiczne:

  • moduł określony jest jako najmniejszy, w pełni środowiskowo zabezpieczony zestaw wzajemnie połączonych ogniw słonecznych,
  • panel definiuje się natomiast jako zestaw umocowanych wzajemnie modułów, wstępnie zmontowanych i okablowanych, przewidzianych do roli elementów możliwe do montowania w ekspozycji lub subekspozycji.

Mimo różnic występujących między jednym i drugim terminem, na co dzień dopuszczalne jest ich zamienne stosowanie. Dlatego też w dalszej części tekstu będziemy korzystać z obu pojęć w kontekście tych samych komponentów.

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Aby instalacje fotowoltaiczne były możliwie najbardziej opłacalne, należy zastanowić się nad tym, jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych. Najistotniejszym czynnikiem mającym wpływ na wartość tego parametru jest roczne zużycie energii elektrycznej przez budynek. Znajomość tej informacji pozwoli uniknąć przeszacowania fotowoltaiki i poczynienia inwestycji niewspółmiernej do potrzeb. Stworzenie zbyt dużej instalacji jest nieopłacalne.

Weryfikacja rocznego zużycia energii elektrycznej potrzebnego do określenia tego, jak dobrać moduły fotowoltaiczne i ich moc, jest bardzo prosta – wystarczy zliczyć wartości z faktur wystawianych przez dostawcę. W końcowym wyniku należy uwzględnić również ewentualny przyszły wzrost zużycia wywołany np. planowaną zmianą systemu ogrzewania na elektryczny. Znając wartość tego parametru, można przystąpić do oszacowania, jaka moc paneli fotowoltaicznych powinna przypadać na dany dom.

Zazwyczaj przyjmuje się, że 1 kWp pozwala na roczne wyprodukowania około 1000 kWh energii elektrycznej. Uwzględniając system opustów, do obliczeń warto wykorzystać następujące przeliczniki:

  • 1,25 kWp na każde 1000 kWh dla instalacji do 10 kW,
  • 1,41 kWp na każde 100 kWh dla instalacji od 10 do 40 kW.

Pamiętaj, że wskazane powyżej rachunki pozwolą Ci oszacować potencjalne potrzeby, ale dla dokładniejszego określenia parametrów instalacji fotowoltaicznej potrzebna jest pomoc doświadczonego fachowca. Firma MaxSol przed przystąpieniem do tworzenia koncepcji fotowoltaiki w danym miejscu wykonuje audyt, który umożliwia pełną optymalizację założeń projektowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych w 2022 roku?

Decyzja o tym, jakie moduły fotowoltaiczne wybrać, powinna być uzależniona od kilku istotnych aspektów. Wśród nich wyróżnić można:

  • renomę producenta,
  • wydajność i sprawność modułów,
  • długość gwarancji,
  • rodzaj paneli fotowoltaicznych,
  • umiejscowienie paneli fotowoltaicznych,
  • wielkość modułów,
  • jakość pracy instalatora montującego panele słoneczne.

Osoby pragnące zainwestować w fotowoltaikę muszą zdawać sobie sprawę, że nie warto próbować zaoszczędzić na panelach fotowoltaicznych. Warto postawić na sprawdzoną, uznaną markę, która zagwarantuje sprawne i bezawaryjne działanie instalacji przez wiele lat. Kluczowa jest w tej sytuacji również rola instalatora – wybór kompetentnej firmy, takiej jak MaxSol, pozwala czerpać maksimum korzyści z umiejętnie zamontowanych paneli fotowoltaicznych. Nie powinno się zaniedbywać tej kwestii, ponieważ może ona zadecydować o opłacalności całej inwestycji.

Odpowiedź na pytanie, które panele fotowoltaiczne wybrać, zależy oczywiście od ich parametrów oraz materiału, z jakiego zostały wykonane. Szczególną uwagę należy zwrócić na sprawność paneli PV. Co to jest sprawność modułu fotowoltaicznego? Tym mianem określa się liczbę, która określa, ile mocy można uzyskać z pojedynczego panelu. Im większa jest sprawność ogniw, tym mniejszą powierzchnię trzeba pokryć w celu otrzymania oczekiwanej ilości energii. Najwyższe wartości tego parametru osiągają monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które dodatkowo przez długi czas utrzymują wysoki standard pracy. Znacznie mniejszą sprawnością cechują się polikrystaliczne moduły – one jednak lepiej absorbują światło odbite, dzięki czemu znakomicie sprawdzą się w miejscach bardziej zacienionych.

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać panele fotowoltaiczne, skontaktuj się z ekspertami MaxSol, którzy pomogą Ci dokonać najkorzystniejszego wyboru.

Które panele są najbardziej wydajne i opłacalne?

Zaznaczyliśmy wcześniej, jak istotną rolę odgrywa wybór paneli fotowoltaicznych od cenionego producenta. Które z firm zasługują na takie miano? W ścisłej czołówce najlepszych modułów fotowoltaicznych co roku plasują się produkty takich marek jak:

  • LG,
  • REC Solar,
  • SunPower,
  • LONGi Solar.

Decydując się na moduły fotowoltaiczne którejś z powyższych firm, masz pewność, że kupujesz sprawdzony i wydajny sprzęt wykorzystujący innowacyjne technologie.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie moduły fotowoltaiczne wybrać, żeby Twoja fotowoltaika była opłacalna i niezawodna. Dobierz odpowiednio moc modułów, ich rodzaj oraz parametry i powierz montaż instalacji doświadczonym profesjonalistom. MaxSol gwarantuje kompleksowe usługi w zakresie tworzenia bezawaryjnej i rentownej fotowoltaiki przy użyciu wysokiej jakości komponentów. Skontaktuj się z nami i ciesz się świetną instalacją fotowoltaiczną.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zapoznaj się z innymi tekstami opublikowanymi na naszej stronie. Znajdziesz tu m.in. interesujący wpis na temat panele fotowoltaiczne a pogoda. Zapraszamy do lektury!

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?