Wróć do artykułów

Fotowoltaika – nowe przepisy 2022. Sejm przyjął ustawę OZE

Fotowoltaika – nowe przepisy 2022. Sejm przyjął ustawę OZE

Podczas posiedzenia 2 grudnia 2021 r. Sejm przegłosował nowelizacje Ustawy o odnawialnych źródła energii. Ten rządowy projekt ustawy wprowadza gotówkowy system rozliczeń z elektrownią. Chodzi o nadwyżki prądu wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną.  

Ustawa zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Na czym będą polegać zmiany?

Net billing zamiast net meteringu

Od 2016 roku w Polsce funkcjonował system opustów (net metering), czyli możliwość magazynowania nadprodukcji prądu w sieci elektroenergetycznej. Każdy prosument (posiadacz fotowoltaiki z podłączeniem do sieci) mógł odebrać nadwyżkę w razie potrzeby w ciągu 12 miesięcy. Jednak nie całość, bo w stosunku 1 do 0,8 lub 0,7 ( w zależności od wielkości instalacji PV).

Nowelizacja ustawy wprowadza gotówkowy (net billing) system rozliczania się z siecią. Każdy, kto zdecyduje się na fotowoltaikę po 31 marca 2022 r. będzie musiał sprzedawać prąd, którego nie zużyje po średniej cenie hurtowej. W przypadku potrzeby na prąd z elektrowni (np. w nocy) będzie mógł go kupić po cenie rynkowej.

Co zrobić, by móc korzystać ze starego systemu?

Zmiana jest konieczny w związku z dyrektywami Parlamentu Europejskiego (RED II) w sprawie m.in. wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. W Polsce przez ostatnich 5 lat powstało ok. 700 tys. Nowych instalacji PV. Nadprodukcja prądu i konieczność wysyłania nadwyżek do elektrowni powoduje przeciążenie sieci. Warto dodać, że standardowo na bieżąco jesteśmy w stanie wykorzystać zaledwie 20-30 proc. prądu z fotowoltaiki, resztę możemy zmagazynować we własnym banku energii lub wysłać do sieci.

Aby jednak skorzystać z bezgotówkowego rozliczania, trzeba zdecydować się na panele PV przed końcem marca 2022 roku. Nowa ustawa gwarantuje 15-letni okres rozliczania bezgotówkowego dla dotychczasowych posiadaczy fotowoltaiki oraz dla nowych, jednak tylko tych z pierwszego kwartału 2022 roku.

– Wszystkim niezdecydowanym polecam nie czekać do ostatniej chwili. Trzeba pamiętać, że załatwianie wszystkich formalności związanych z montażem fotowoltaiki może trwać nawet kilka tygodni.  Proszę pamiętać, że instalację PV można także zamontować zimą, więc nie trzeba się obawiać tego, że czas do obowiązywania ustawy wypada właśnie w miesiącach stricte zimowych – mówi Michał Kitkowski, członek Zarządu firmy MaxSol.

Istnieje wiele programów i możliwości kredytowania fotowoltaiki. Warto spytać profesjonalnych doradców z firmy MaxSol z Gdańska, którzy pomogą m.in. w kwestii wsparcia dofinansowania instalacji PV.

Co to jest net billing?

Według doradców energetycznych inwestycja w fotowoltaikę nadal będzie się opłacać po wprowadzeniu net billingu. Może jedynie nieznacznie wydłużyć się czas zwrotu inwestycji.  –  Ten system da wszystkim posiadaczom fotowoltaiki możliwość zarabiania na wyprodukowanym przez siebie prądzie – mówi Patryk Gładek z firmy MaxSol.  – Zmiany były nieuniknione, bo sieci energetyczne są coraz bardziej przeciążone. Pomocne w optymalnym wykorzystywaniu prądu z fotowoltaiki na własny użytek będą magazyny energii. Inwestycja w te urządzenia będzie dodatkowo premiowana w najbliżej edycji programu Mój Prąd 4.0 – dodaje Gładek.

Nowa ustawa daje też alternatywę dla cen energii sieci. Na rynku pojawią się instytucje (agregatorzy), które będą miały w swojej ofercie możliwość magazynowania nadwyżek prądu od dotychczasowych prosumentów, sprzedaży energii i kupna po cenach konkurencyjnych dla tych regulowanych przez rynek.

Jeżeli chcesz skorzystać ze starych zasad rozliczeń prosumentów – skontaktuj się z nami! Nasi doradcy energetyczny, przedstawią Ci rozwiązania skrojone na miarę, dzięki czemu skutecznie obniżysz rachunki za energię elektryczną.

Nowe Przepisy 2022