Wróć do artykułów

Jaki inwerter solarny wybrać?

Zazwyczaj w dyskusjach o fotowoltaice na pierwszy plan wysuwa się kwestia paneli słonecznych. Nie można jednak zapominać, że falowniki fotowoltaiczne odgrywają równie kluczową rolę w instalacji fotowoltaicznej. Przed rozpoczęciem inwestycji należy dobrze zastanowić się, jaki inwerter solarny, zwany także falownikiem, będzie odpowiedni w danym przypadku. Aby ułatwić Ci zrozumienie tego tematu, w dalszej części tekstu odpowiemy na kilka najistotniejszych pytań dotyczących tego rodzaju sprzętu. Dowiesz się m.in. co to jest falownik oraz na jakiej zasadzie on działa, a także, jakie inwertery fotowoltaiczne wyróżniamy.

Czym jest falownik fotowoltaiczny?

Wielu specjalistów określa inwertery fotowoltaiczne sercem instalacji solarnych. Miano to nie jest na wyrost, ponieważ to właśnie falowniki pełnią w nich wiele istotnych funkcji, w tym m.in.:

  • odpowiadają za przemianę prądu stałego produkowanego przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny, niezbędny do tego, aby zasilać nim różnego rodzaju urządzenia w gospodarstwie domowym,
  • rejestrują istotne dane eksploatacyjne instalacji fotowoltaicznej oraz pozwalają na ich regularne monitorowanie,
  • przekazują energię do sieci lub magazynu energii.

Zdając sobie sprawę z tego, za jak wiele kwestii odpowiada inwerter do fotowoltaiki, musisz dokładnie poznać kryteria, którymi należy się kierować w trakcie jego wyboru.

Jak wybrać falownik fotowoltaiczny?

Na rynku dostępne jest wiele modeli inwerterów solarnych różniących się między sobą m.in. typem instalacji, do której się je wykorzystuje, liczbą faz oraz różnymi parametrami technicznymi. Nie wiedząc dokładnie, czym różni się jeden falownik od drugiego, można mieć duży problem z tym, jaki wariant wybrać. Poznaj różnice pomiędzy poszczególnymi typami inwerterów i dowiedz się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie.

Dobór falownika fotowoltaicznego pod kątem rodzaju instalacji

Instalacje fotowoltaiczne ze względu na to, dokąd trafia wyprodukowana przez nie energia, można podzielić na dwa główne typy: on-grid oraz off-grid. Uwzględnij to kryterium, zastanawiając się, jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiednim rozwiązaniem do systemów on-grid są tzw. inwertery sieciowe. W tym przypadku nadwyżki energetyczne trafiają do sieci elektrycznej. Falowniki wyspowe towarzyszą natomiast instalacjom off-grid – to rozwiązanie charakteryzuje się wykorzystaniem magazynów energii, do których przesyła się nadmiarową porcję wyprodukowanych zasobów. Trzecim wariantem są inwertery hybrydowe gwarantujące możliwość efektywnej pracy zarówno z siecią, jak i z magazynami energii.

Liczba faz a wybór inwertera fotowoltaicznego

Pytanie, jaki falownik do fotowoltaiki wybrać, to często poruszana kwestia na niejednym forum poświęconym tej tematyce. Jednym z aspektów, które należy rozważyć, jest liczba faz. Inwestorzy mają do wyboru inwertery solarne jednofazowe oraz trójfazowe. Rozwiązania jednofazowe polecane są w przypadku instalacji o mocy poniżej 3 kW, natomiast trójfazowe sugeruje się do fotowoltaiki o mocy powyżej 3,68 kW.

Po jaką wersję należy sięgnąć, inwestując w instalację fotowoltaiczną o mocy między 3 a 3,68 kW? W dużej mierze wybór właściwego wariantu uzależniony jest od potrzeb właściciela fotowoltaiki. Inwerter trójfazowy mniej obciąża sieć energetyczną, ale jest zwykle droższy i ma mniejszą wydajność dla małych mocy od falownika jednofazowego. Przed podjęciem decyzji skonsultuj ją z profesjonalnym doradcą, dzięki czemu ustrzeżesz się błędów.

Istotne parametry inwerterów solarnych

Przeglądając różnego rodzaju falowniki fotowoltaiczne, zwróć szczególną uwagę na ich markę oraz najważniejsze parametry. Właściwy dobór inwertera solarnego jest kluczowy z perspektywy wydajnego działania instalacji fotowoltaicznej. Wśród parametrów, które należy koniecznie rozważyć, znajdują się:

  • liczba MPPT,
  • sprawność,
  • niezawodność.

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja fotowoltaika gwarantowała Ci jak najwięcej korzyści, każdy z powyższych aspektów powinien być na optymalnym poziomie.

Co określa liczba MPPT?

MPPT to skrócony zapis modułu śledzenia mocy maksymalnej, którego zadaniem jest ustalanie punktów mocy maksymalnej. Układy MPPT poprzez manipulację m.in. napięciem pozwalają na optymalizację mocy instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli Twoją fotowoltaikę tworzy więcej niż jeden łańcuch paneli fotowoltaicznych, zdecyduj się na falownik wyposażony w większą liczbę MPPT.

Czym jest sprawność falowników fotowoltaicznych?

Przez sprawność rozumie się wielkość, która opisuje pracę inwertera pod względem zamieniania prądu stałego na przemienny. Wyróżnia się różne rodzaje sprawności, m.in. sprawność:

  • maksymalną,
  • ważoną.

W kontekście rzeczywistej pracy falownika bardziej przydatną wielkością jest sprawność ważona, gdyż w przeciwieństwie do maksymalnej, nie określa się jej wyłącznie w optymalnych warunkach.

Co należy rozumieć przez niezawodność inwerterów solarnych?

Wbrew pozorom niezawodność falownika fotowoltaicznego nie jest chwytem reklamowym producentów tego rodzaju komponentów, a istotnym parametrem wpływającym na jakość produktu. Niezawodność mierzy się w ramach testów PVEL i zawiera ona w sobie m.in. odporność na temperaturę i zmienne warunki pracy. Inwertery fotowoltaiczne, które słabo wypadają pod względem niezawodności, mogą często się psuć, co prowadzi do przerw w produkcji energii, a w konsekwencji do strat ponoszonych przez właściciela instalacji.

Czym jest przewymiarowanie falownika fotowoltaicznego?

Kupując falownik, wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki wybrać model, aby pasował do modułów solarnych. Podczas zakupu tego komponentu należy pamiętać o tzw. przewymiarowaniu jego mocy. Co to oznacza? Inwerter należy dobrać tak, aby jego moc maksymalna wynosiła mniej niż całkowita moc wszystkich paneli fotowoltaicznych w danej instalacji. W tym przypadku strata energii jest ponoszona jedynie przez kilka dni, a przez pozostałą część roku inwerter o mniejszej mocy może w pełni wydajnie obsłużyć moduły fotowoltaiczne. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniasz sobie optymalny w skali całego roku uzysk energii z fotowoltaiki.

Podsumowanie

Wiesz już, jak działa falownik fotowoltaiczny oraz jak dobrać falownik do paneli fotowoltaicznych. Szeroki wybór rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że można mieć duże wątpliwości, czy podjęło się słuszną decyzję. Dlatego też warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy kompleksowo zajmą się sporządzeniem instalacji fotowoltaicznej. Jeśli interesuje Cię niedroga i wydajna fotowoltaika dla domu, zleć jej realizację specjalistom z MaxSol. Zapewnimy Ci najwyższej jakości obsługę przez cały okres inwestycji i od A do Z przygotujemy dla Ciebie efektywną i bezawaryjną instalację fotowoltaiczną. Wykorzystamy do tego solidne komponenty sprawdzonych producentów – zapewniamy niezawodne inwertery marki Huawei wyróżniające się znakomitą sprawnością ważoną oraz trwałe panele fotowoltaiczne LONGi Solar o atrakcyjnym stosunku jakości do ceny.

Zaufaj MaxSol i zagwarantuj sobie fachowy montaż paneli fotowoltaicznych.

Instalacja Fotowoltaiczna Bojano