Wróć do artykułów

Jak zrobić uziemienie fotowoltaiki?

Podczas tworzenia fotowoltaiki instalatorzy wykorzystują różne systemy, które gwarantują jej niezawodną pracę. Uziemienie instalacji fotowoltaicznej stanowi jedno z najistotniejszych rozwiązań mających na celu zapewnienie inwestycji odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Umożliwia ono odprowadzenie ładunków elektrycznych do ziemi w sposób, który nie naraża instalacji. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak zrobić uziemienie fotowoltaiki, aby prawidłowo zabezpieczyć ją przed zagrożeniami związanymi z wyładowaniami atmosferycznymi.

Czym jest uziemienie instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika to bezpieczna inwestycja, która przynosi jej właścicielowi wymierne korzyści. Aby jednak instalacje fotowoltaiczne działały wydajnie przez wiele lat, należy skutecznie chronić je przed ryzykiem zniszczenia. Jednym ze źródeł takiego zagrożenia są wyładowania atmosferyczne. Co istotne, negatywne konsekwencje może nieść za sobą nie tylko piorun, który uderzy bezpośrednio w instalację, ale także wyładowania oddalone nawet o kilkaset metrów od domu. W wyniku wyładowania elektrycznego może dojść np. do przeciążenia sieci, przepalenia kabli, uszkodzenia instalacji i sprzętów domowych, a także narażenia życia osób przebywających w budynku.

Zapobiec tym przykrym skutkom pozwala uziemienie instalacji PV, które chroni zarówno fotowoltaikę, jak i domowników. Stanowi ono ważny element ochrony przeciwporażeniowej, przeciwprzepięciowej i odgromowej. W jego ramach wykonuje się połączenia wyrównujące potencjały paneli fotowoltaicznych, konstrukcji montażowych oraz innych metalowych elementów systemu PV. Od instalacji można np. poprowadzić przewody podłączane do prętów stalowych, które wbija się na kilka metrów w głąb ziemi. To rozwiązanie umożliwia skuteczne i bezpieczne odprowadzenie ładunków elektrycznych do gruntu posiadającego zerowy potencjał.

Dlaczego warto zadbać o odpowiednie uziemienie instalacji PV?

Zanim przejdziemy do tego, jak wykonać uziemienie instalacji fotowoltaicznej, zastanówmy się, z jakich powodów opłaca się to zrobić. Jakie można wyróżnić podstawowe cele wykonania uziemienia fotowoltaiki? Wśród nich znajdują się m.in.:

  • wyeliminowanie ryzyka występowania zwarć, które mogą spowodować pożar lub wybuch instalacji,
  • minimalizacja ryzyka porażenia prądem poprzez kontakt z przerwanym obwodem panelu PV,
  • ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi,
  • zapobieganie powstawaniu wysokiego napięcia elektrostatycznego i prądów pasożytniczych,
  • zabezpieczenie przed przepięciami i ryzykiem uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej na skutek awarii pojedynczego panelu,
  • obniżenie składek na ubezpieczenie domu – brak uziemienia fotowoltaiki wiąże się z wyższymi opłatami, a w niektórych przypadkach może skutkować nawet odmową wypłaty odszkodowania na likwidację strat powstałych przez burzę,
  • potrzeba odbioru technicznego instalacji fotowoltaicznej – w takiej sytuacji uziemienie systemu PV jest konieczne.

Jak widać, uziemienie paneli PV gwarantuje szereg istotnych korzyści z zakresu bezpieczeństwa zarówno domowników, jak i instalacji fotowoltaicznej.

Jak prawidłowo wykonać uziemienie instalacji fotowoltaicznej?

Ze względu na to, że instalacje fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, należy zadbać o ich właściwe uziemienie. Jak uziemić fotowoltaikę, aby zapewnić jej niezawodną ochronę? Uziemienie instalacji PV powinno składać się z dwóch systemów:

  • uziemienia zewnętrznego,
  • uziemienia wewnętrznego.

Mianem uziemienia zewnętrznego określa się instalację odgromową, która ma za zadanie zabezpieczyć sprzęt przed przepięciami występującymi na skutek wyładowań atmosferycznych. W skład uziemienia wewnętrznego wchodzą przewody wyrównujące potencjały instalacji, dzięki czemu można uniknąć występowania przepięć. W momencie, gdy obiekt nie posiada własnej zewnętrznej instalacji odgromowej, uziemienie wewnętrzne staje się koniecznością. Jeżeli natomiast budynek ma własne uziemienie zewnętrzne, należy pamiętać o tym, aby montowana instalacja fotowoltaiczna była oddalona od niego o wyznaczony indywidualnie odstęp izolacyjny (często podaje się orientacyjnie odległość wynoszącą minimum 0,5 metra). Dzięki temu zapobiega się występowaniu przeskoków iskrowych oraz łuków elektrycznych. Co istotne, w przypadku, gdy obiekt wyposażony jest w zewnętrzną instalację odgromową i nie ma możliwości zachowania odpowiedniego odstępu izolacyjnego, uziemienie wewnętrzne nadal pozostaje niezbędne.

Jak zrobić uziemienie wewnętrzne fotowoltaiki? Wyróżniamy dwie najpopularniejsze metody tworzenia takiego systemu. W pierwszym z nich łączy się za pomocą przewodu miedzianego punkty uziemiające, w które wyposażone są panele fotowoltaiczne, z punktem uziemiającym na gruncie. Jest to rozwiązanie skuteczne, ale czasochłonne. Jak uziemić panele fotowoltaiczne w inny sposób? Alternatywna metoda polega na łączeniu modułów PV przy użyciu specjalnych klem z pinami uziemiającymi, dzięki którym przełamywane jest anodowanie paneli fotowoltaicznych. W ten sposób można zaoszczędzić czas, jednak trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Należy pamiętać również o tym, aby uziemione ramy paneli oraz elementy konstrukcji wsporczej połączyć z główną szyną uziemiającą (GSU).

Podsumowanie

Wiesz już, jak uziemić instalację fotowoltaiczną i dlaczego warto to zrobić. Prawidłowe wykonanie uziemienia ma kluczowy wpływ nie tylko na bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej, ale także jej właścicieli. W związku z tym stworzenie tego systemu zabezpieczającego, a także jego późniejszy serwis należy zlecić doświadczonym specjalistom. W tej roli świetnie sprawdzą się fachowcy z MaxSol – firmy, która świadczy profesjonalne, kompleksowe usługi z zakresu instalacji PV dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw oraz rolników. Projekt i montaż fotowoltaiki w naszym wykonaniu to pewność, że będzie ona bezpieczna, niezawodna i wydajna. Dodatkowo zapewniamy pomoc ekspertów w procesie ubiegania się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą MaxSol.

Instalacja Fotowoltaiczna Sopieszyno