Wróć do artykułów

Kolektory fotowoltaiczne czy panele? Co wybrać?

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne od lat zdobywają coraz większą popularność wśród właścicieli domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych czy firm. Dla postronnego obserwatora wskazanie tego, czym właściwie różnią się obie technologie, potrafi być problematycznym zadaniem. Okazuje się jednak, że różnica między solarami a fotowoltaiką jest fundamentalna i dotyczy między innymi przeznaczenia instalacji. Wyjaśniamy, na jakiej zasadzie działają kolektory słoneczne, a w jaki sposób pracują panele fotowoltaiczne – sprawdź, które z tych rozwiązań, bardziej odpowiadałoby Twoim potrzebom.

Charakterystyka kolektorów słonecznych

Na początku musimy zastanowić się nad tym, jaki cel stawia się przed kolektorami słonecznymi. Ich zadaniem jest zamienienie energii promieniowania słonecznego w energię cieplną. Najważniejszą korzyść z zastosowania solarów stanowi więc możliwość podgrzewania wody użytkowej.

Jakie kolektory solarne wyróżniamy?

Inwestorzy mają do wyboru dwa typy kolektorów słonecznych: płaskie oraz próżniowe. Różnica między nimi leży w metodzie zabezpieczenia panelu przed utratą ciepła oraz rodzajem wykorzystanego absorbera. W przypadku kolektorów płaskich przyjmuje on postać miedzianej lub aluminiowej płyty, podczas gdy w drugim wariancie jego rolę odgrywają mniejsze elementy umieszczone w rurkach próżniowych.

Zasada pracy solarów

W jaki sposób działają kolektory słoneczne? Promieniowanie słoneczne jest pochłaniane przez absorber znajdujący się w panelu solarnym. Element ten oddaje ciepło do substancji przepływającej przez kolektor – najczęściej stanowi ją niezamarzający roztwór glikolu propylenowego. Następnie ciecz jest transportowana do zasobnika i ogrzewa wodę użytkową, w wyniku czego się schładza, po czym wraca do panelu słonecznego.

Zalety kolektorów słonecznych

Jakie są największe plusy tego rozwiązania? Działanie solarów zależy od naświetlenia, stąd pracują one również zimą. Najlepszą efektywność osiągają latem, gdy mogą nawet w 90% pokryć zapotrzebowanie na energię niezbędną do podgrzewania wody w domu. W przypadku innych pór roku konieczne będzie zastosowanie dodatkowego źródła ciepła – grzałki lub kotła. Ważną cechą solarów jest również ich niezależność od sieci, która pozwala uniknąć m.in. awarii przesyłu lub różnych zmian systemów rozliczeń z zewnętrznym podmiotem.

Co to są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne mają inną specyfikę działania, w związku z czym oczekiwania inwestorów wobec nich również są odmienne. Realizując montaż paneli fotowoltaicznych, zapewniasz sobie możliwość produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Dzięki temu masz szansę zasilić wiele urządzeń wytworzonym we własnym zakresie prądem, w tym również podgrzać wodę.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Na rynku możesz najczęściej spotkać się z dwoma rozwiązaniami z tego segmentu. Tańsze moduły polikrystaliczne cechują się niższą sprawnością i odpornością na wysokie temperatury oraz charakterystycznym, jasnoniebieskim kolorem. Nieco droższe panele monokrystaliczne, to ciemnobarwne elementy, które nie tylko znakomicie się prezentują, ale również doskonale wypadają pod względem wydajności i trwałości.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Na czym polega funkcjonowanie modułów fotowoltaicznych? Podstawą ich działania jest, jak sama nazwa wskazuje, efekt fotowoltaiczny. W praktyce wygląda to tak, że w wyniku padania promieniowania elektrycznego na panel wytwarza się na nim prąd stały. Ten, za pomocą inwertera, jest zamieniany na prąd przemienny, czyli taki, z którego na co dzień korzystamy w naszych gniazdkach.

Zyskaj na nadwyżkach energii

Instalacje fotowoltaiczne mogą przynosić Ci korzyści przez cały rok. Najlepiej funkcjonują w słoneczny, bezchmurny dzień, gdy na dworze panuje temperatura ok. 25 stopni Celsjusza. Nie oznacza to jednak, że w innych warunkach przestają być opłacalne! Co więcej, produkowane nadwyżki energetyczne nie są tracone, a można z nich skorzystać np. zimą, gdy aura za oknem nie jest sprzyjająca.

Instalacje stworzone i podłączone do sieci do 31 marca 2022 roku obejmuje korzystny system opustów. Polega on na tym, że nadwyżki energii przesyłane są do sieci, skąd w razie potrzeby można pobrać nawet aż 80 proc. z nich. Ten system rozliczeń od 1 kwietnia 2022 roku zostanie zastąpiony przez tzw. net-billing, w ramach którego nadprodukowana energia będzie sprzedawana operatorowi po średniej cenie rynkowej. Oznacza to, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, nadwyżki przyniosą właścicielowi widoczny zysk.

Czym się różnią panele solarne od fotowoltaicznych?

Dylemat, kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne, spotyka wielu inwestorów, którzy pragną w ekologiczny sposób zmniejszyć swoje wydatki. Różnica między solarami a fotowoltaiką jest znacząca, dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup któregoś z tych rozwiązań, zapoznaj się z ich porównaniem, które prezentujemy w dalszej części tekstu.

W jego ramach wzięliśmy pod uwagę, takie aspekty jak:

  • cel inwestycji,
  • możliwości instalacyjne,
  • nadwyżki energetyczne,
  • bezawaryjność,
  • cena.

Cel

Pierwszą kwestią, jaką musisz rozważyć, jest cel, jaki przyświeca Twojej inwestycji. Jeżeli zależy Ci wyłącznie na opłacalnej metodzie na podgrzanie wody użytkowej, to kolektory solarne będą w zupełności wystarczające. Jeśli jednak pragniesz wydajnie produkować energię elektryczną, którą możesz spożytkować na wiele sposobów, to dużo lepszym wyjściem będą niezawodne panele fotowoltaiczne.

Możliwości instalacyjne

Istotną rzeczą, o której musisz wiedzieć, jest to, że kolektory solarne można montować wyłącznie na dachu. Dysponując wolną połacią terenu do wykorzystania, znacznie lepiej wybrać fotowoltaikę. Moduły fotowoltaiczne zamontujesz zarówno na dachu, jak i na ziemi, dzięki czemu masz szansę na wykorzystanie dotychczas niezagospodarowanego gruntu.

Nadwyżki energetyczne

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, są nadwyżki energetyczne. W przypadku solarów nie jest to możliwe – co więcej, niewykorzystanie całej mocy w sezonie letnim może prowadzić do przegrzania całej instalacji, a w konsekwencji, powstania awarii. Panele fotowoltaiczne nie stwarzają tego problemu. Obecnie produkowane nadwyżki są sukcesywnie przesyłane do sieci, a w późniejszym czasie możesz w znacznej większości z nich skorzystać. W przyszłości opcja ta zostanie zastąpiona wynagrodzeniem finansowym.

Bezawaryjność

Jeśli omawiamy temat: fotowoltaika a solary – różnice, to nie można nie wspomnieć o innej z przewag paneli fotowoltaicznych nad kolektorami słonecznymi. Mowa o niezawodności i bezobsługowości. Właściciele instalacji fotowoltaicznej zrealizowanej przez kompetentną firmę mają spokój i praktycznie nie muszą ingerować w działanie systemu, gdyż wszystko dzieje się automatycznie. Solary natomiast wymagają częstszych konserwacji oraz przeglądów, w celu rozpoznania ewentualnej identyfikacji stelaży montażowych oraz szyb.

Cena

Wiele osób zastanawia się, co lepsze – solary czy fotowoltaika. Zainteresowanie wzbudza również odpowiedź na pytanie o koszty związane z inwestycją w każdą z technologii. Szacuje się, że na zwrot finansowy obu przedsięwzięć należy czekać od kilku do kilkunastu lat. Co prawda, kolektory solarne są zazwyczaj tańsze od paneli fotowoltaicznych, jednak wymagają stworzenia dodatkowej instalacji hydraulicznej. Oprócz tego, mimo że na inwestycje w oba rozwiązania przysługują dotacje, to są one zauważalnie wyższe w przypadku fotowoltaiki.

Czy w takim razie możliwe jest, aby jednocześnie wyposażyć swoją nieruchomość w panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne? Odpowiedź brzmi: tak. Jednak w każdym przypadku należy rozpatrywać sens tej decyzji indywidualnie, biorąc pod uwagę jej ekonomiczną opłacalność

Podsumowanie

Wiesz już, czym cechują się kolektory słoneczne, a co określamy jako panele fotowoltaiczne. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Jednak fotowoltaika okazuje się znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które gwarantuje więcej korzyści. Moduły fotowoltaiczne pozwalają na zasilenie wielu urządzeń, podczas gdy kolektory solarne umożliwiają przede wszystkim podgrzanie wody. Solary muszą zostać zamontowane na dachu, natomiast instalacja fotowoltaiczna może powstać także na gruncie. Fotowoltaika umożliwia magazynowanie energii i czerpanie korzyści z wyprodukowanych nadwyżek – w przypadku kolektorów solarnych takiej możliwości nie ma.

Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz – panele słoneczne czy fotowoltaiczne – pamiętaj, aby powierzyć ich montaż sprawdzonym specjalistom. Jeśli interesuje Cię wydajna, bezawaryjna fotowoltaika dla domu, firmy lub gospodarstwa rolnego, to skorzystaj z oferty MaxSol. Nasze usługi charakteryzuje kompleksowość i profesjonalizm, dzięki czemu masz pewność, że na każdym etapie inwestycji wspierają Cię doświadczeni fachowcy. W ramach działań zapewniamy nie tylko projekt i montaż instalacji stworzonej na Twoje potrzeby, ale również jej serwis oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania.

Zapraszamy do kontaktu.

Cleaning Robot 3459587 1280