Wróć do artykułów

KWP fotowoltaika – co to jest?

Umiejętność odróżnienia jednostek kWp oraz kWh to podstawa dla osób, które interesuje fotowoltaika przy ich nieruchomości. Co to jest kilowatopik i dlaczego jest to tak ważne pojęcie w kontekście instalacji fotowoltaicznych? Odpowiedź na te oraz kilka innych pytań pozwoli Ci na właściwe rozpoznanie swojego zapotrzebowania energetycznego, a także późniejszy optymalny dobór mocy instalacji. W tym celu wyjaśniamy, co oznacza kWp w fotowoltaice oraz co o tej jednostce warto wiedzieć.

Co to jest kilowatopik (kWp)?

Aby lepiej zrozumieć sens kilowatopika, warto przypomnieć najpierw, jaką wielkość określa się mianem kilowatogodziny, czyli kWh. Kilowatogodzina stanowi jednostkę miary energii, którą stosuje się do określania energii zużytej przez godzinę działania urządzenia o mocy jednego kilowata. System wykorzystujący kWh cieszy się dużą popularnością zarówno w przypadku gospodarstwa domowych, jak i firm, które niekiedy posługują się nawet większymi jednostkami, takimi jak gigawatogodzina czy megawatogodzina.

Czas przejść do tematu kWp, czyli jednostki, bez której fotowoltaika jest trudna do wyobrażenia w dzisiejszych czasach. Kilowatopik – co to jest? Kilowatopiki określają, jaką wydajność energetyczną mogą osiągnąć panele fotowoltaiczne podczas pracy w tzw. warunkach standardowych. Dzięki temu możesz sprawdzić, ile energii w tych warunkach jest w stanie wyprodukować pojedynczy moduł lub instalacja fotowoltaiczna. O tym, czym są standardowe warunki pomiarowe, dowiesz się poniżej.

Czym są Standard Test Conditions?

Standardowe warunki pomiarowe, z angielskiego Standard Test Conditions lub w skrócie STC, to modelowe parametry, które przyjmuje się do badania paneli fotowoltaicznych. Należą do nich temperatura modułu, nasłonecznienie, a także współczynnik masowy atmosfery. W przeciwieństwie do standardu NOCT (Normal Operating Cell Temperature – temperatura ogniwa w normalnych warunkach pracy), STC nie bierze pod uwagę wpływu prędkości wiatru. Wartości poszczególnych parametrów Standard Test Conditions prezentują się następująco:

  • temperatura panelu fotowoltaicznego: 25°C,
  • nasłonecznienie: 1000 W/m2,
  • współczynnik masowy atmosfery: 1,5.

Jak sama nazwa wskazuje, przedstawione wyżej warunki są pewnym standardem pomiarowym, a w rzeczywistości występują od nich odstępstwa. Nie przeszkadza to jednak, aby te założenia były użyteczne dla ludzi zajmujących się fotowoltaiką.

Jaki jest przelicznik pomiędzy kWp a kWh?

Inwestorzy chcą wiedzieć nie tylko, jak działa fotowoltaika, ale także, jak przekłada się na redukcję kosztów ponoszonych na energię. Z tej perspektywy kluczowe jest poznanie przelicznika pomiędzy kWp a kWh. Najczęściej przyjmuje się, że około 1 kWp to 800 kWh – można również spotkać się z zapisem, iż 1000 kWh zużytej rocznie energii to około 1,25 kWp.

Dla zobrazowania tej sytuacji posłużymy się pewnym przykładem. Załóżmy, że pewne gospodarstwo domowe ma roczne zużycie energii wynoszące około 4000 kWh. Ile kWp powinna mieć w takiej sytuacji fotowoltaika dla domu, o takim zużyciu?

Skoro 800 kWh, to około 1 kWp, to 4000 kWh będzie analogicznie przekładać się na 5 kWp.

Powyższy przelicznik może posłużyć do wstępnej orientacji w zapotrzebowaniu energetycznym danego inwestora. W praktyce na odpowiedni dobór parametrów, jakimi mają cechować się panele fotowoltaiczne, składa się wiele więcej czynników, dlatego warto zlecić to zadanie doświadczonym fachowcom, takim jak specjaliści z firmy MaxSol.

Podsumowanie

Kilowatopik to bardzo przydatna jednostka, którą powszechnie stosuje się w fotowoltaice. Jeżeli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w instalację fotowoltaiczną, kWp może pomóc Ci oszacować Twoje potrzeby. Jest to jednak niewystarczający wskaźnik dla osoby, która na co dzień nie specjalizuje się w tej dziedzinie. Zgłoś się do nas, a nasza profesjonalna ekipa kompleksowo zajmie się stworzeniem instalacji fotowoltaicznej, która zagwarantuje Ci niemałe oszczędności. Wśród naszych usług oprócz fotowoltaiki dla domu, znajdują się również fotowoltaika dla firm oraz dla rolnictwa. Zapraszamy do kontaktu.

Pexels Kindel Media 9800031