Panele fotowoltaiczne - działanie

Zastanawiasz się, jak działa fotowoltaika? Wbrew pozorom wytwarzanie energii przez instalację solarną nie jest skomplikowanym procesem. Praca paneli jest możliwa, dzięki wystąpieniu zjawiska fotowoltaicznego w ogniwach. Wykorzystując ten proces, możesz zasilić wszystkie urządzenia elektryczne w budynku darmowym prądem. Do prawidłowej pracy instalacji niezbędny jest jednak fachowy montaż. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak działają panele fotowoltaiczne.

Panele słoneczne – jak działają i gdzie kumulowana jest energia?

Zasilanie nieruchomości darmowym prądem jest możliwe dzięki instalacji ogniw fotowoltaicznych. Zamontowane pod odpowiednim kątem na dachu lub gruncie, pobierają energię ze słońca, która następnie trafia do falownika. Urządzenie to, nazywane również inwerterem, przekształca prąd stały na prąd przemienny, co pozwala zasilić każde gniazdo w budynku. To, jak działa fotowoltaika, zależy także od wyboru systemu on-grid lub off-grid. W pierwszym z nich instalacja połączona jest z siecią energetyczną, a nadwyżka prądu magazynowana jest w elektrowni. Użytkownik może odebrać ją w ciągu roku od daty wpłynięcia.

Jak działają panele słoneczne w systemie off-grid? Nadmiar prądu wyprodukowany przez mikroelektrownie kumulowany jest w magazynie energii, dzięki czemu nadwyżki prądu można wykorzystać później, np. w pochmurny dzień. System off-grid sprawdza się przede wszystkim w takich nieruchomościach jak domki letniskowe. W innych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest instalacja hybrydowa, która łączy w sobie zalety systemów off-grid i on-grid.

Ważny jest profesjonalny montaż instalacji solarnej

Wiesz już, jak działa fotowoltaika i w jaki sposób pozwoli Ci odciąć się od wysokich cen za prąd. Jednak, aby pokrywała ona zapotrzebowanie budynku, ważny jest fachowy montaż paneli fotowoltaicznych. Istotne są również użyte komponenty, dlatego w MaxSol współpracujemy tylko ze sprawdzonymi producentami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszych instalatorów otrzymujesz gwarancję wykorzystania pełnej mocy modułów solarnych – co przekłada się na pokrycie zapotrzebowania energetycznego nieruchomości.

Wybierz MaxSol i nie przepłacaj za fotowoltaikę

Czy wiesz, że sposób działania instalacji fotowoltaicznej wpływa na cenę? Panele fotowoltaiczne są ekologiczne i w żaden sposób nie ingerują w środowisko naturalne. Z tego powodu powstało wiele programów rządowych wspierających alternatywę solarną. Będąc beneficjentem jednego z nich, możesz obniżyć koszty inwestycyjne nawet o połowę. Skontaktuj się z przedstawicielem MaxSol i umów na audyt nieruchomości. Nasz specjalista przedstawi Ci wszystkie korzyści płynące z montażu i pomoże w otrzymaniu dofinansowania fotowoltaiki.