Wróć do artykułów

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne – jakie wybrać?

Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z wieloma istotnymi decyzjami. Jeden z dylematów brzmi, co wybrać – panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Oba rodzaje modułów znacznie się różnią zarówno pod względem parametrów, wyglądu, jak i sposobu wytwarzania. Dobre rozeznanie we właściwościach tych dwóch typów paneli solarnych umożliwi Ci podjęcie właściwego wyboru do swojej instalacji. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, jakie panele fotowoltaiczne wybrać: monokrystaliczne czy polikrystaliczne.

Czym różnią się panele monokrystaliczne od polikrystalicznych?

W celu właściwej prezentacji odpowiedzi na powyższe pytanie warto przytoczyć, jak działa fotowoltaika. Instalacje solarne wykorzystują panele fotowoltaiczne, które zbudowane są z licznych ogniw krzemowych. Na te ogniwa pada światło słoneczne i w wyniku zajścia zjawiska fotowoltaicznego powstaje prąd elektryczny, który następnie inwerter przekształca ze stałego na przemienny, czyli taki, jaki płynie w gniazdku. Aby krzem mógł być zastosowany do produkcji ogniw solarnych, musi mieć postać krystaliczną. To, w jaki sposób otrzymuje się taki materiał oraz metoda, jaką wykorzystuje się do przetworzenia go na ogniwa, stanowią pierwszą różnicę między panelami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi. Oprócz budowy wśród czynników odróżniających oba typy modułów wyróżnić można m.in.:

  • wydajność,
  • wygląd,
  • dostępność i cenę,
  • trwałość oraz utratę sprawności.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku aspektom wpływającym na to, które panele fotowoltaiczne są lepsze: monokrystaliczne czy polikrystaliczne.

Jak powstają panele monokrystaliczne i polikrystaliczne?

Ogniwa monokrystaliczne już swoją nazwą wskazuje na to, że istotnym słowem w ich kontekście jest wyraz „pojedynczy”. Powstają one w procesie hodowania monokryształów metodą wynalezioną przez znanego polskiego naukowca Jana Czochralskiego. Kluczowym etapem tej procedury jest umiejętne, powolne wyciąganie zarodka kryształu z tygla ze stopionymi kryształkami krzemu, w wyniku czego powstaje jeden duży monokryształ. Następnie przycina się go tak, aby powstały z nich równokształtne ogniwa, z których potem tworzy się panel fotowoltaiczny.

Tworzenie panelu polikrystalicznego jest znacznie prostsze, a co za tym idzie dużo tańsze. Krzem krystalizuje się do postaci bryły, później usuwa się z niego zanieczyszczenia w procesie topienia, a po schłodzeniu dzieli się go na cienkie plastry. Kolejnym krokiem jest stworzenie z nich ogniw fotowoltaicznych poprzez nałożenie powłoki antyrefleksyjnej oraz przewodów elektrycznych. Należy pamiętać, że im mniej kryształów tworzy ogniwo, tym lepszej jakości ono jest – oznacza to, że ogranicza się liczbę kryształów, dążąc do efektu podobnego do tego w panelach monokrystalicznych.

Wydajność paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych

Jest to jeden z najistotniejszych parametrów modułów solarnych. Wydajność to wielkość informująca, jaki procent promieniowania docierającego do panelu przetwarzany jest na energię elektryczną. Jeśli decyzję, panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne, podejmować na podstawie tego wskaźnika, to lepszym wyborem są moduły, których ogniwa oparte są na pojedynczym krysztale. Wynika to z faktu, że przeciętnie panele polikrystaliczne osiągają wydajność sięgającą 14-16%, podczas gdy dobrej jakości panele monokrystaliczne charakteryzują się wydajnością około 20%.

Które panele fotowoltaiczne lepiej się prezentują?

W przypadku instalacji fotowoltaicznych rolę grają nie tylko aspekty techniczne, ale także wizualne. Odpowiedź na pytanie, jakie panele wybrać, wbrew pozorom bardzo często uzależniona jest od tych drugich. Moduły solarne są zwykle eksponowane na dachu, toteż inwestorom zależy, aby prezentowały się one odpowiednio i komponowały z kolorem poszycia. Panele polikrystaliczne wyróżnia charakterystyczna niebieska barwa, która według wielu osób nie współgra z kolorystyką dachów i niekorzystnie się odznacza. Moduły monokrystaliczne cechuje natomiast czerń – ten uniwersalny kolor sprawia, że tego rodzaju panele wyglądają estetycznie i cieszą oko. Wygląd to kwestia subiektywna, dlatego musisz zdecydować, które panele bardziej przypadają Ci do gustu pod względem wizualnym.

Dostępność paneli kluczem do przyszłej rozbudowy

Ważną kwestią, którą należy rozważyć przy wyborze modułów solarnych, są potrzeby klienta. Panele polikrystaliczne są obecnie znacznie tańsze od monokrystalicznych, co niejednokrotnie przekonuje inwestorów do ich zakupu. Mimo to okazuje się, że na rynku jest ich coraz mniej, ze względu na rosnące standardy i dążenie do lepszych osiągów komponentów. Z czasem inwestor może chcieć rozbudowywać swoją instalację fotowoltaiczną – nie będzie mógł jednak tego zrobić, jeśli jego panele nie będą już dostępne. Panele monokrystaliczne przejmują rynek fotowoltaiki i są zdecydowanie lepszą i pewniejszą inwestycją dla osób, które w przyszłości będą chciały rozwijać swoją instalację o kolejne moduły.

Które panele są lepsze – monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od kryteriów, jakie przyjmiemy. Pod względem technologicznym bardziej zaawansowane są panele monokrystaliczne, które cechuje większa wydajność, sprawność oraz trwałość. Przewagi paneli polikrystalicznych można upatrywać przede wszystkim w dużo niższej cenie. Innym argumentem przemawiającym na korzyść modułów polikrystalicznych jest to, że bardziej efektywnie działają w warunkach częściowego zacienienia lub zakurzenia.

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne – jakie wybrać?

Podjęcie optymalnej decyzji w kwestii tego, co wybrać – panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne, wymaga dobrego określenia wymagań stawianych przed konkretną instalacją. Określenie tego we własnym zakresie może okazać się dość karkołomnym zadaniem, dlatego warto skonsultować się z doświadczonymi specjalistami. Jako MaxSol stworzyliśmy wiele różnorodnych instalacji fotowoltaicznych, dzięki czemu potrafimy właściwie zinterpretować potrzeby klienta i doradzić mu rozwiązania, które sprostają jego oczekiwaniom. Z chęcią wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i wskażemy, jakie panele będą najlepszym wyborem w danym przypadku.

Podsumowanie

Wiesz już, na czym polega fotowoltaika oparta na modułach monokrystalicznych i polikrystalicznych. Oba rozwiązania znacznie różnią się pomiędzy sobą, a odpowiedź na pytanie, jakie panele fotowoltaiczne wybrać – monokrystaliczne czy polikrystaliczne, uzależniona jest przede wszystkim od potrzeb inwestora. Warto podkreślić, że wybór pomiędzy panelami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi nie jest najistotniejszą kwestią w przypadku inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Na to, czy fotowoltaika dla domu i fotowoltaika dla firm będą opłacalne, większy wpływ mają m.in. jakość komponentów zapewniona przez klasę i renomę producenta oraz przede wszystkim fachowy montaż. MaxSol idealnie spełnia te wymogi – nasze usługi to gwarancja profesjonalizmu na najwyższym poziomie i solidności dostarczanych komponentów. Zapraszamy do kontaktu.

Solar 5069790 1280